Özel günleri unutulmaz kılan sürprizler

Son yıllarda çocuklarının ve çevresinin bar-mitzva / bat – mitzva kutlamalarına tanıklık etmiş olanların çok aşina oldukları bir konsept var: Sürpriz video hazırlamak. İlk başlarda amatörce hazırlanan bu sürprizler artık profesyonel ekiplerin ellerinden çıkıyor. Bu alanda son dönemlerde yaptığı başarılı işlerle adından söz ettirenlerin başında gelen isim ise Altın Kelebek Ödüllü Elza Cemal. Kendisi ile ‘Elza Cemal Presents’ imzasıyla gerçekleştirdiği sürprizleri ve bu eğlenceli ancak bir o kadar da detaylı süreci konuştuk.

Yaşam
23 Ekim 2019 Çarşamba

Elza, seni bar-mitzva gecelerinin eğlenceli sürpriz videoları ile tanıdık. Ancak bu alanda sanırım eski bir geçmişin var… Profesyonel hayatta daha önce yaptıklarını biraz anlatır mısın?

Notre Dame de Sion mezunuyum. Galatasaray Üniversitesi İletişim Bölümünde üç sene okuduktan sonra yapmak istediğimin bu olmadığını, daha teknik, daha detaylı şekilde yönetmenlik okumak istediğimi anladım. İsrail’e gidip her şeye en baştan başladım. Bir yıl İbrani Üniversitesinde ‘mechina’ programını yaptıktan sonra, üniversite sınavına tekrar girdim ve Tel Aviv Üniversitesinde istediğim bölümü kazandım: Televizyon ve Sinema, yönetmenlik.

Daha ilk yılımın sonunda abim Isaac Angel’ın prodüksiyon firması aracılığıyla İstanbul’da müzik videoları çekmeye başladım: Tuba Önal, Deniz Seki, Hande Yener gibi birçok ünlü isim için videolar çektim. 2000 yılında Hande Yener'in ‘Yalanın Batsın’ adlı şarkısına çektiğimiz video ile Altın Kelebek Yarışmasında En İyi Video Ödülünü kazandık.

Ancak üniversiteyi bitirdikten sonra kendimi bambaşka bir sektörün içinde buldum. 17 sene tekstil sektöründe mümessillik yaptım. Fakat her zaman kalbimin bir köşesinde yönetmenlik sevdam duruyordu.

2018’de oğlumun bar-mitsvası’ndan sonra, arkadaş çevremin ve sevenlerimin ısrarlarıyla, kendimi tekrar bu sektörün içinde buldum. İyi ki ısrarlara kulak vermişim, şu an benden mutlusu, heyecanlısı, gururlusu yok. Her çekim ayrı zevk, ayrı heyecan... Her gün bayram sabahına uyanan çocuk gibiyim.

Bu sürprizler için ne kadarlık bir bütçeden söz ediyoruz? Hazırlık süreci ne kadar sürüyor?

Sürprizler benim için çok önemli, değerli çünkü klip çektiğim aileler için özel günlerinin ne kadar değerli olduğunu çok iyi biliyorum. Bu yüzden genelde çekim öncesindeki geceleri uykusuz geçiriyorum. Titiz davranıp ekibimi bunalttığım çok oluyor. Maalesef biraz mükemmeliyetçi bir karaktere sahibim, her şey yolunda gitsin, sonuçtan memnun kalınsın, herkes mutlu olsun istiyorum. Bu arada gerçekten profesyonel bir ekiple koordineli çalışıyorum. Bu profesyonellik, içinde bulunduğum ortamda oldukça işime yarıyor. Sonuçta karşı karşıya olduğum rekabete, profesyonelliğimle yanıt veriyorum. Yılların vermiş olduğu deneyim bunu gerektirir.

Maddiyat ikinci planda... İşlerin bütçeleri genelde 2500 – 4000 TL arasında oluyor. Senaryo yazımı, stüdyo kayıt, profesyonel kameramanla yapılan çekim, montaj gibi tüm aşamalar bu bütçe dahilinde gerçekleşiyor.

Öncelikli olarak çekilecek videonun konseptini oluşturma aşaması çok önemli; bunun için aile veya aile için sürprizi yapan dostlarla defalarca ön görüşme yapıp gerekli bilgileri toplamaya çalışıyorum. Şarkılara söz yazımı ve / veya senaryo için sürpriz yapılacak aileyi çok iyi tanımak gerekiyor: Karakterleri nasıl, nelerden hoşlanırlar, nerelere giderler, tuttukları takım, yedikleri restoranlara kadar onlar için önemli olan tüm detayları yansıtmaya çalışıyorum. Tüm görüşmelerin ardından klipi en doğru şekilde planlamaya odaklanıyorum.

Yaratıcı, farklı, eğlenceli, akıllarda kalacak sürprizler yaratmak öncelikli hedefim. Sonuçta böylesine özel günlerden geriye kalacak olan sadece anılar.

Yaptığın işler / sürprizler sadece bar/bat-mitzva’larla mı sınırlı?

Elza Cemal Presents bar-mitsva ve bat-mitzva kutlamaları ile ön plana çıkmış gibi görünse de yaptığımız işler daha kapsamlı. Tüm davet, düğün, doğum günü ve özel günlerinizde konsept oluşturma, tasarım, şovlar, klipler titizlik ve profesyonellikle hazırlanıyor. O günün size özel olması için, mutlu geçirmeniz için en ufak detayına kadar her şey özenle hazırlanıyor.

Tüm işlerde, seyredenin yüzünde bir gülümseme bırakabildiğim takdirde kendimi başarılı sayıyorum. Bir bebeğin ilk anne karnına düşmesinden, baby shower partisine, doğumundan ilk yaş gününe kadar planlamak, ailenin en duygu yüklü, mutlu anlarında yanlarda olabilmek; heyecanlarına ortak olmaktan değerli bir haz olamaz. 60 yaş doğumgünü organizasyonunda kızların annelerini mutlu etme çabaları, istekleri ve bana bu özel günlerini teslim etmeleri, güvenmeleri...

İşte beni bunlar besliyor, bu mutluluklardan ilham alıyorum. Amacım mutlu etmek, gün sonunda gülümsetmek, hafızalarda hoş bir anı olarak yer etmek.

Kariyerindeki en heyecanlı ya da en gurur duyduğun anın hangisiydi?

En heyecanlandığım ve gururlandığım an sanırım Altın Kelebek Ödülünü kazandığımız andı. Hıncal Uluç da Sabah gazetesindeki köşesinde benden övgü dolu sözlerle bahsetmişti.

Bugün tüm çekimlerde çok eğleniyorum, her birinden ayrı keyif alıyorum. Ama en başarılı projeler iştirak edenlerin senaryoda tasarlanan istek ve detayları birebir yerine getirdikleri ve bana yüzde 100 güvenip kendilerini bıraktıkları zaman oluyor. Yaratıcılığım, kısıtlanmadığım zamanlar coşuyor. Bu arada belirtmeliyim, profesyonel ekibimin titizliği ve her işe gösterdikleri özen ve verdikleri değer de sonuçların bu kadar başarılı olmasında çok büyük etken.

Kısa sürede elde ettiğin başarıyı nasıl açıklayabilirsin?

İşe duyulan saygı, heyecan ve profesyonellik. İşimi çok seviyorum.

2020 için de hedeflerim çok büyük... Yeni projeler ve sürprizler için elzacemalpresents’i takipte kalın.

Mutlu anlarınıza paylaşmak dileğiyle...

Bilgi için: elzacemalpresents@gmail.com

Instagram: @elzacemalpresents 

  

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR