Steven Spielberg soruyor: Neden nefret ederiz?

Holokost, yabancı düşmanlığı, işkence, saldırganlık… İnsanlar neden nefret eder, nefretin kaynağı nedir? ‘Why We Hate? / Neden Nefret Ederiz?’ adlı belgeselinde Spielberg bu soruya yanıt arıyor.

Selin KANDİYOTİ Kültür
23 Ekim 2019 Çarşamba

Discovery Kanalında geçen hafta sonu yayınlanmaya başlayan altı bölümlük belgeselinde, Steven Spielberg “Neden nefret ederiz?” sorusunu yöneltiyor. Uzmanların fikirlerine ve araştırmalarına yer veren belgeselde nefretin değişik toplumlarda analizine yer verilirken, kültürel bakış açısından nesilden nesle nasıl aktarıldığına değiniliyor.

Taciz edilen ve sonrasında pişmanlık ifade eden tacizcilerin yorumları bu zehirli duygunun ortaya çıkışını anlamakta fayda sağlıyor. Belgesel, tarihte ilk insanların grup içinde liderliği sağlamak için rekabete girdiklerini ve mücadele ettiklerini gösteriyor. Evrim antropologlarının fikirlerine danışılırken başka türlerde de nefretin var olup olmadığı araştırılıyor.

Belgeselin ilerleyen bölümlerinde nefretin yayılması için kullanılan araç ve taktiklere odaklanılıyor. Propaganda, sosyal ağlar, internet ve çeşitli semboller irdeleniyor. Aşırı uçlara değinilen dördüncü bölümde milliyetçilik, beyaz üstünlüğü ve İslami terörizm analiz ediliyor.

Kristal Gece’nin yıldönümü olan 10 Kasım gecesi yayınlanacak beşinci bölümde Holokost ve diğer katliamlara parmak basılıyor. Belgesel pozitif bir mesajla, insanların eleştirel düşünce, hoşgörü ve saygıyla nefreti ortadan kaldırabileceklerini vurgulayarak altıncı bölümle sona eriyor.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR