Web´den Seçmeler

• Şimdi görev Netanyahu’ya verildiğine göre oyunun kuralı da tam tersine işliyor. Netanyahu -son dakika bir sürpriz yaşanmazsa- büyük bir ihtimal koalisyonu kuramayacak ve görevi Devlet Başkanı Rivlin’e geri verecek. Gantz böylece Lieberman’ı kendisini desteklemesi için daha kolay ikna edebilecek. Yaklaşmakta olan Yahudi bayramları nedeniyle tatil dönemine girecek olan İsrail’de bu süreç uzarsa, Ekim’in ilk haftasında başlayacak olan Netanyahu hakkındaki yolsuzluk davalarında alınacak bir karar Gantz’ın elini güçlendirecek. KAREL VALANSİ – www.t24.com.tr

İzak BARON Diğer
2 Ekim 2019 Çarşamba
 • NASIL Kİ, MÜSLÜMANLAR OLARAK DİNİ GÜNLERİMİZİN ÖNEMSENMESİNDEN MUTLU OLUYORSAK; AYNI ŞEKİLDE DİĞER DİNLERE İNANAN VATANDAŞLARIMIZIN ÖZEL GÜNLERİNİ DE HATIRLAMAK, İNSANİ BİR GÖREVİMİZ. BU YÜZDEN ‘SHANA TOVA’

Dün önemli bir gündü.

Roş Aşana.

Yahudi vatandaşlarımızın bu kutsal bayramını kutluyor ve onların güzel dileklerine de eşlik etmek istiyorum.

Kiminiz de içinizden soruyorsunuzdur, benim başka bir dindeki yılbaşı gününden neden bahsettiğimi.

Başka bir din değil.

Yahudilik, kitabi dinlerin ilki ve en önemlisi. Hatta şunu da ifade edeyim: ‘İslam’ın çok kıymetli peygamberinin de ataları Hz. İbrahim’e kadar uzanıyor’.

Haşimoğulları’ndan daha öncesi Kusay, Adnan ve Hz. İbrahim’e kadar gider.

Yahudiler’le ilgili olarak toplumda ve Müslümanların zihninde olan negatiflik, bana göre anormal bir durum ve açıklaması da zor.

İsterseniz sizler de gözden geçirin: Yahudilerle ilgili gösterilen resim ve videolarda hep aşırı dinci insanlar ve Ağlama Duvarı ve negatiflik vardır.

Müslüman dendiğinde nasıl ki biz, kötü örnekler ölçüt olmaz diyorsak; Yahudi olan insanlar için de aynısı geçerli.

Ağlama Duvarı önünde aşırı dinci bir Yahudi bir örnek olacaksa, aynı şekilde Afganistan’daki ya da Arabistan’daki aşırı dinci bir Müslüman da örnek olur.

İşte bu bakımdan, zihinlerimizdeki olumsuz resimleri ve örnekleri tekrar gözden geçirelim derim.

Yahudi takviminin yılbaşı olan Roş Aşana’da Yahudiler ve ülkemizdeki Yahudi kökenli vatandaşlarımız bütün dünya için iyi dileklerde bulundular ve bulunuyorlar.

Bu kutsal günde yenen yiyecekler ve yapılan dualar bereketin, bolluğun olması ve sevginin, nar taneleri gibi artması içindir.

Roş Aşana, yeni yılın başlangıcıdır.

Yeni yılda yeni başlangıçlar ve insanın kendisini düşünmesi, gözden geçirmesi ve yeni bir yıla hazırlık yapması için bir fırsattır. Geçen yılın muhasebesi yapılarak, yeni yıla inançsal, düşünsel ve eylemsel bir hazırlıktır.

Pırasa ve pazı kötülüğü, daha da özelde kötü insanların içindeki kötülüğü simgeler. Ve bundan dolayı da kötülüklerin yok olması için dua edilir.

Yeni yılın bereket ve bolluk içinde geçmesi için nar örnektir. Bir adet narın açılmasıyla ortaya çıkan yüzlerce tane de bereketi temsil eder. Yeni yılın, nar gibi bolluk ve bereket içinde geçmesi dilenir.

Börülce ve balık da hem bereket ve hem de çoğalmanın sembolüdür. İyi insanların çoğalması ve dünyada iyiliğin hakim olmasıdır.

Bu kadar güzel dilekler olur da, bunlara katılmamak olur mu? Bizler de bu iyi dileklere, güzel temennilere katılıyoruz.

Nasıl ki, Müslümanlar olarak dini günlerimizin önemsenmesinden mutlu oluyorsak; aynı şekilde diğer dinlere inanan vatandaşlarımızın özel günlerini de hatırlamak, insani bir görevimiz. Bu yüzden ‘Shana Tova’.

SİNAN ESKİCİOĞLU

Tamamı için: https://www.ocakmedya.com/avusturyaya-ragmen-bereket-bolluk-ve-sevgi-temennilerine-katiliyoruz-ros-asana/

 

 • RİVLİN, GANTZ’IN DA NETANYAHU GİBİ HÜKÜMETİ KURAMAYACAĞINA İKNA OLURSA, MECLİSTEN YENİ BİR İSİMDE ANLAŞMALARINI İSTEYEBİLİR

Netanyahu severler için bu görevin ilk olarak kendisine verilmesi iyi değil oldukça kötü bir haber. Her iki lider de koalisyon kuracak 61 sandalyeye sahip olmadıkları için bu görevin ilk önce kendilerine değil, rakiplerine verilmesini istiyordu. Rakibi hükümeti kuramayınca, üçüncü seçim korkusu/baskısıyla diğer partileri arkasında toplayabilecek ve hükümeti kurabilme şansını yükseltebilecekti böylece.

Yani görev Netanyahu’ya değil Gantz’a verilmiş olsaydı ve başarısız olsaydı, Netanyahu daha kolaylıkla Lieberman’ı ikna edebilirdi. Hatta kurduğu koalisyonun doğal ortakları olan Ultra Ortodoks partiler ile Lieberman’ı bir araya getirip bir uzlaşıya varmalarını sağlayabilirdi. Fakat o zaman da seçmenin sormaya hakkı olurdu; madem hiçbir şey değişmeyecek ve siz her hâlükârda anlaşacaktınız, o zaman neden ülkeyi iki seçime götürdünüz?

Şimdi görev Netanyahu’ya verildiğine göre oyunun kuralı da tam tersine işliyor. Netanyahu -son dakika bir sürpriz yaşanmazsa- büyük bir ihtimal koalisyonu kuramayacak ve görevi Devlet Başkanı Rivlin’e geri verecek. Gantz böylece Lieberman’ı kendisini desteklemesi için daha kolay ikna edebilecek. Yaklaşmakta olan Yahudi bayramları nedeniyle tatil dönemine girecek olan İsrail’de bu süreç uzarsa, Ekim’in ilk haftasında başlayacak olan Netanyahu hakkındaki yolsuzluk davalarında alınacak bir karar Gantz’ın elini güçlendirecek.

Fakat koalisyonlar kadar sürprizler ülkesi olan İsrail’de temkinli konuşmak lazım. Her an her şey değişebilir. Nasıl mı? Netanyahu hakkındaki yolsuzluk davaları ile ilgili süreç uzayabilir, hakkındaki kararın açıklanması hükümetin kurulmasına kadar ertelenebilir. Gantz adına daha fenası Netanyahu hükümeti kurabilir veya Netanyahu hükümeti kuramaz ama Rivlin görevi kendisine vermez.

Rivlin, Gantz’ın da Netanyahu gibi hükümeti kuramayacağına ikna olursa, meclisten yeni bir isimde anlaşmalarını isteyebilir. Bu yeni isim hükümeti kurabilirse, bu seçim gerçekten de bazı şeyleri değiştirebilmiş olur. Yoksa da ülke üçüncü kez seçime gider.

KAREL VALANSİ

Tamamı için: https://t24.com.tr/yazarlar/karel-valansi/israil-de-farkli-senaryolar,23921

 

 • BU ÇIKMAZDA ÜÇÜNCÜ BİR SEÇİM KİMSEYİ ŞAŞIRTMASIN. FAKAT ÜÇÜNCÜ SEÇİMDE MEVCUT ARİTMETİĞİN DEĞİŞMESİ DE ŞAŞIRTICI OLUR

İsrail seçimlerinin kaderi aslında bu tablo. Düşük seçim barajı, yüksek siyasi egolar, büyük bölünmüşlükler ve küçük vizyonlar İsrail’de hükümet kurmayı sanayide araba toplamaktan daha zor yapageldi. Bu durumun kazananı, dar gündemlerini gerçekleştirme vaadi veren büyük partilerin koalisyonlarına katılan küçük partiler (çoğu zaman aşırı sağ ve dini partiler) ve küçük partilerin kral yapıcılığında koltuğa oturma kıvraklığını gösteren siyasetçiler oldu. Netanyahu bunun son zamanlardaki en tatsız örneklerinden birisi. Aşırı sağ-dini partilerin desteğiyle koltuğunda bir süre rahat oturduktan sonra, ultraortodoksların (Haredi) askere gitmesini zorunlu kılan yasa tasarısına tosladı. Koalisyon ortaklarından Avigdor Liberman, tasarının yasalaşmasını koalisyonda kalmak için şart koşarken, doğal olarak dini partiler de tasarıyı kırmızı çizgileri olarak gördü. Liberman’ın desteği çekildikten sonra Netanyahu’nun koltuğu da sallanmaya başladı. Liberman’ın Harediler konusundaki ısrarı devam ediyor, Netanyahu ise dini partiler olmadan koalisyon kurmanın zorluğunun farkında.

Merkez-merkez sağ olarak tanımlanabilecek Mavi-Beyaz Koalisyonu seçimlerden birinci çıksa da hükümet kurmakta zorlanacağının farkında. Küçük partilerin hepsi kendi kırmızı çizgilerinin kabulüyle koalisyona katılma rızası gösteriyor, fakat çatışan kırmızı çizgiler koalisyon kurmayı neredeyse imkansız hale getiriyor. Bir kesim umudu Mavi-Beyaz ile Likud’u bir araya getirmeye bağlamış durumda ki bu da en az küçük partileri bir araya getirmek kadar zor. Çünkü seçimin galibi Mavi-Beyaz, lideri Gantz’ın başbakan olması konusunda ısrarlı, zaten seçim kampanyasını Netanyahu’nun başbakanlığının sona erdirilmesi argümanı üzerine kurdular. Hatta hakkındaki yolsuzluk suçlamalarından beraat etmedikçe Netanyahu ile koalisyona girmeyeceklerini açıkladılar. Netanyahu ise yolsuzluktan hüküm giymemek için başbakanlık zırhına girmekten başka şansı olmadığını düşünüyor.Suçlamalar ciddi, ceza alması ise yüksek olasılık.

Bu çıkmazda üçüncü bir seçim kimseyi şaşırtmasın. Fakat üçüncü seçimde mevcut aritmetiğin değişmesi de şaşırtıcı olur.

UFUK ULUTAŞ

Tamamı için: https://www.aksam.com.tr/yazarlar/ufuk-ulutas/israilin-siyasi-cikmazi-c2/haber-1009810

 

 • TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER BAĞLAMINDA İSE İSRAİL SOLUNUN ZAMAN ZAMAN SAĞINDAN DAHA ELEŞTİREL OLDUĞU GÖZLEMLENMEKTEDİR

Netanyahu olsun ya da olmasın kurulacak bir birlik hükümetinin Filistin politikasının nasıl yönleneceğini elbette zaman gösterecektir. Fakat solla ittifak yapsa da, siyasi skalanın neresinde yer aldığı hala tartışmalı olan Gantz’ın bu konudaki söylemlerinin Netanyahu’dan biraz daha yumuşak ve “orta yolcu” olması dışında çok keskin bir değişikliğe işaret etmediği değerlendirilebilir. Türkiye ile ilişkiler bağlamında ise İsrail solunun zaman zaman sağından daha eleştirel olduğu gözlemlenmektedir. Dolayısıyla bu konuda gelişme sağlanacağını ön görmek için erken olduğu söylenebilir. İsrail’in, İran ve Hizbullah politikasının ise bir birlik hükümetinde değişmeden devam edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Gerek Likud’un pozisyonu, gerekse Gantz’ın geçmişine bakarak Hamas konusunda da bazı sert tedbirlerin alınmasının muhtemel olduğu söylenebilir. Keza İsrail’de herhangi bir hükümetin, güvenlik konusunda vereceği zafiyet görüntüsünün bedelini siyasette ağır ödeyeceği muhakkaktır. Diğer yandan Mavi-Beyaz İttifakı içinde dahi Gantz’ın ortaklarının farklı bakış açılarını benimsediği politikalar göz önüne alınırsa, kurulması muhtemel bir birlik hükümetinde tecrübesiz politikacıyı zor günlerin beklediğini söylemek yanlış olmayacaktır.

GÖKHAN BATU

Tamamı için: https://www.orsam.org.tr//d_hbanaliz/Bakis_98_tr.pdf

               

 • ANCAK SEÇİMLERİN SONRASINDA ORTAYA ÇIKAN MANZARA İSRAİL SAĞINDA HERKESİN GELECEĞİNİN NETANYAHU’NUN ELLERİNDE OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYMUŞ OLDU

Şu anda Netanyahu’nun ihtiyacı olan şey tam da 2005 öncesindeki yasa yani yargı dokunulmazlığı. Her ne kadar bu tarz bir yasanın yeniden çıkarılma ihtimali şimdiden Netanyahu muhalifleri tarafından çok büyük bir tepkiyle karşılanıyor olsa da müstakbel başbakanın potansiyel koalisyon ortakları durumun düşünülebileceğine dair sinyaller veriyor. Tabii son kertede kimin kabinede hangi koltuğa oturacağı yasaya nasıl bir destek verileceğini belirleyecek. Zira bu isimlerden bazıları genel seçimlerden önce Netanyahu’yu zayıflatabilmek adına böyle bir yasaya kesinlikle karşı çıkacaklarını söylemişlerdi. Ancak seçimlerin sonrasında ortaya çıkan manzara İsrail sağında herkesin geleceğinin Netanyahu’nun ellerinde olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oldu. Diğer yandan Netanyahu Donald Trump ABD başkanı olana dek İsrail’in güçlü lider konumunu dolduruyordu. Şimdiden sonra, Obama’dan ardından başkanlığa Trump’ın gelmesiyle birlikte güçlü lider artık İsrail için yeterli değil. Bu liderin daha sert ve oportünist bir kimliğe bürünmesi gerekiyor. Zira İsrail’i hafiften eleştiren Obama bir ABD başkanından sonra gibi Trump gibi İsrail’e açık çek veren bir ABD başkanının gelmesi Netanyahu’nun kendini ayakta tutan bir düşman kaybetmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla İsrail sağının oldukça kaygan zemininde ayakta kalabilmek adına Netanyahu daha da sağa kayacak ve muhtemelen, seçim sürecinde dile getirdiği gibi Batı Şeria’yı ilhak edebilmek için Batı Şeria’daki Filistinli nüfusun ciddi bir kısmının bir şekilde başka coğrafyalara transferini dile getirecek kadar ileriye gidebilir. Halihazırda Trump’ın öne süreceği planda da benzer tasarıların olduğu diplomasi koridorlarında konuşuluyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Netanyahu’nun Knesset’ten geçirdiği Ulus-Devlet Yasası da yakın zamanda İsrail’in işgal ettiği topraklarda egemenliğini ilan etmesiyle Filistinlilere Filistin’de de yer kalmayacağının sinyallerini vermişti.

ÖZGÜR DİKMEN

Tamamı için: https://www.orsam.org.tr//d_hbanaliz/9_OzgurDikmen_87.pdf

 

NETTEN OKUMALAR

 

 • TALANLAR, YIKIMLAR, SAHTE SATIŞLAR… AZINLIKLARIN MÜLKLERİ NEDEN HEDEFTE? – MELİKE ÇAPAN

https://www.independentturkish.com/node/74426/haber/talanlar-y%C4%B1k%C4%B1mlar-sahte-sat%C4%B1%C5%9Flar%E2%80%A6-az%C4%B1nl%C4%B1klar%C4%B1n-m%C3%BClkleri-neden-hedefte

 

 • BİR MİMARIN PERA VE GALATA ANILARI – ARİF ŞENTEK

http://bianet.org/biamag/sanat/213651-bir-mimarin-pera-ve-galata-anilari

 

 • NİJERYA 'İGBO YAHUDİLERİ' VE HEDEFLERİ – KENAN TOPRAK

https://www.aa.com.tr/tr/analiz/nijerya-igbo-yahudileri-ve-hedefleri/1592641

 

 • BARUH DAYAN HA-EMET” VE “RUHUNA FATİHA” YAN YANA: BODRUM’UN YAHUDİ MEZARLIĞI KİTAPLAŞTIRILDI… - ERCAN VURANLAR

https://bodrumolay.com/bodrumun-yahudi-tarihi/

 

 • BAYRAM ÜZERİNDEN YAHUDİ DÜŞMANLIĞI – RAFAEL SADİ

https://odatv.com/bayram-uzerinden-yahudi-dusmanligi-30091911.html

 

 • AZINLIK GAZETELERİ: ABONELİK SAYILARI BEKLENTİLERİ KARŞILAMIYOR - SEDA KARATABANOĞLU

https://www.newslabturkey.org/azinlik-gazeteleri-abonelik-sayilari-beklentileri-karsilamiyor/

 

 • İSRAİL SEÇİMLERİNİN NET BİR GALİBİ YOK, PEKİ BU NETANYAHU VE TRUMP İÇİN NE ANLAMA GELİYOR? - MAİRAV ZONSZEİN

https://www.independentturkish.com/node/74501/d%C3%BCnyadan-sesler/israil-se%C3%A7imlerinin-net-bir-galibi-yok-peki-bu-netanyahu-ve-trump-i%C3%A7in-ne

 

TAKILAN TWEETLER

 

mehmet demir rizevî@34nandar

İstanbul'da Balat semtinin Demirhisar Caddesi'nde inşa edilen Yahudi cemaatine ait Or Ahayim( hayat ışığı) Hastanesi'nin bitişiğinde bulunan, bir dönem Et ve Balık Kurumu'nun bir deposu olan ve Bedrettin Dalan'ın belediye başkanlığı sırasında yıkılan bir bina Balat Yahudileri arasında "Los Ornos de Balat" (Balat Fırınları) diye anıldı. Balat'lı birçok Yahudi bu binanın II. Dünya Savaşı yıllarında inşa edilmiş olan insan yakma fırınları olduğunu iddia etti. Bu inancın Balat'lı Yahudilerin zihinlerinde yer etmesinde o dönemin Türkiye'sinde geçerli olan antisemit hava içinde bazı antisemit kişilerin Türkiye Yahudilerini korkutmak için " sizleri fırında yakacağız" demelerinden de ileri geliyordu"

Rıfat N. Bali," Balat Fırınları Söylentisi",Tarih ve Toplum, 180.sayı, aralık 1998

 

https://twitter.com/34nandar/status/1175073908753649667

 

Marilyn [email protected]

Bugun bir "iltifat" aldim. Birkac gun once tanistigim biri bana "Sen iyi bir yahudisin" dedi. "Tesekur bekliyorsun sanirim ama ben seni antisemitizmle baslayan ve irkcilikla biten bir sekilde elestirecegim" dedim. "Anti-semitizm ya da irkcilik iceren bir sey soylemedim" dedi !

https://twitter.com/haradiss/status/1176976596248485888

 

Yusuf [email protected]_sarfati

İmamoğlu Yahudilerin yeni yılını kutlamış. Hemen altına biri antisemit cevap yazmış. Onu eleştirenler de süzme Arap ırkçılığı yapmış. Bu insanların dünyaya bakışı aynı, tek farkları sevmedikleri grup.

https://twitter.com/y_sarfati/status/1178356392014557189

 

ivo [email protected]

@sislibelediyesi @muammerkeskin75 🙏🏼

 

https://twitter.com/basyazar/status/1178316624660717570

 

İsrail'e [email protected]_israil

#İran neden #nükleer silah sahibi olmamalı? Çünkü sağı solu tehdit ediyorsunuz ve ülkenizi #meczuplar yönetiyor. İsraili haritadan silmek midir dünyaya katkınız? #Müslümanlar da dahil herkes bıktı sizden. #nükleersavaş #israil #israilli #ortadoğu

 

https://twitter.com/e_israil/status/1178762569072463874

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR