Okul başarısı

Hepinizin güzel bir yaz geçirdiğini umarak, kışa kollarımızı açtık, tüm güzellikleriyle bekliyoruz. Çocuklar okula başladı. Başlayan okulla beraber her evde güzel bir telaş var şu sıralar. Okula yönelik hazırlıklar, çocukları yeni bir okul dönemine motive etmek, sınıfına göre eksiklerini tamamlamaya yönelik yapılan planlar…

Psk. Jilda ABRAVAY Yaşam
18 Eylül 2019 Çarşamba

PSK. Jilda Abravay

 

Einstein’a göre bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır. Kaçınız katılır bilemem ama bu eğitim de okul yıllarında başlayan ve okul başarısıyla doğru orantılıdır diyebiliriz.

İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğar; öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Fakat zamanla bu dürtü azalabilir. Buna bağlı olarak ilkokul yılları uyumlu geçen bir çocuğun ergenlik döneminde davranışlarında ve okul başarısındaki değişim pek çok yönden anne babayı şaşırtır. Her şeyin yoluna girmeye başladığı bir dönemde ortaya çıkan problemler, başarıdaki düşüş evde tedirginliğe sebep olabilir. Evde özellikle ergenlik döneminde hiçbir şeyi beğenmeyen en ılımlı uyarılara bile sert tepki veren bir ergen vardır artık. Sevecen ve yumuşak yaklaşımları bile geri çeviren, üstüne gidilince daha da sinirlenen ergenler karşısında anne babalar da çoğu zaman nasıl tutum takınacaklarını bilemezler ve zamanla iletişim kopar. İlişkiler karşılıklı meydan okumaya, iletişim kopukluğuna başladığında olumsuz giden bu süreçte okul başarısı da etkilenebilir.

Özellikle ergenlik döneminde ergenlerin ani davranışları görülebilir. Bir anda sinirli olan çocuk bir süre sonra hiçbir şey olmamış gibi neşeli bir şekilde eve dönebilir. Bugün çoğu anne-babanın şikâyet ettiği konu, ertesi gün sınavı varken telefon veya bilgisayar başına geçip saatlerce vakit geçirmeleri olacaktır sanırım. Ödevi veya sınavı hatırlatıldığında da “Ben ne yaptığımı biliyorum, çalıştım” yanıtı sıklıkla alınacaktır.

Özellikle kendilerine duydukları yabancılık duygusu öyle yoğunlaşabilir ki kendisinin istenmediğini, değer verilmediğini düşünür. Kendisini haklı bulur ve başkalarının ona olan tepkilerini, baskılarını, kısıtlamalarını anlamakta güçlük çeker.

Rahat bir çalışma ortamı hazırlayın

Çocuklara sürekli ders çalış, ödevini yap uyarısı ile ilerleme göstermek oldukça güçtür. Onun yerine çocuğunuza rahat bir çalışma ortamı hazırlayarak, programlı çalışma, dinlenme ve eğlenme, boş vakitlerini planlama konusunda baştan yönlendirir, bir program hazırlarsanız daha başarılı ve huzurlu bir yıl geçireceğinize eminim.

Tüm eğitim hayatımız boyunca alacağımız iyi notlar yanında elbette zayıf notlar da olacaktır. Bu da çok normaldir. Çocukları iyi tanıyarak, onlardan yapabilecekleri düzeyde verim beklemek anne babayı, çocuğu da daha rahata kavuşturacaktır.

Kanıtlanmış tek bir gerçek vardır ki okul başarısını etkileyen en önemli unsur ailedeki çocuğa yönelik olan her koşuldaki destekleyici tutumun çocukların okul başarısını doğru oranda arttıracağıdır.

Sağlıklı, mutlu, bilginin evinizde keyifle öğrenildiği güzel bir kış olması dileklerimle.

Onu en iyi anlayan artık arkadaşları 

Onu en iyi anlayan arkadaşlarıdır. Artık arkadaşlarıyla birlikte eğlenen, sıkıntısını paylaştığı bir ortamı vardır.

Bu dönemde huzurlu bir ortam sağlamak ve çocukların okul başarısının etkilenmemesi adına sabırlı, soğukkanlı, anlayışlı olmak temel esastır. Bunu sürekli sağlamak belki kolay olmayabilir ama yüksek sesle emirler vermek, eleştirmek, asla bir fayda getirmeyecektir. Özellikle eleştiriler onları daha da kendilerini güvensiz bir ortamda olduklarına yönelik bir his uyandıracak, yaşanılan güvensiz ortam tüm ailenin huzurunu bozacaktır.

Sözlerle değil de anne-baba rolünün davranışlarla gösterilmesi gereken bir dönemdeyseniz, iyi bir örnek olmanız gerektiğini unutmayın. Sürekli büyüme içinde olan çocukları gerek fiziksel gerek bilişsel olarak sabırla dinlemek ve yaklaşmak gerekir. Her zaman buna tahammülünüz olmadığını dediğinizi duyar gibiyim. Kendinize ve ona zaman tanıyın. Mutluluklarınızı, mutsuzluklarınızı ve endişelerini paylaştığınız zaman sorunlar, çatışmalar daha kolay çözüme ulaşacaktır.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR