Edirne Sefarad Yemekleri Müze’de Tartışılıyor

Silvyo OVADYA Toplum
28 Ağustos 2019 Çarşamba

Osmanlı ve Türk Yahudilerinin geçmişteki ve günümüzdeki yemeklerini içeren bir araştırma 18 Eylül Çarşamba gününden itibaren 500. Yıl Türk Musevileri Müzesinde masaya yatırılacak. Niye Edirne Yahudilerinin yemekleri?

Edirne Belediyesi konuyla ilgili bir kitap hazırladı. Kitabı, “Acaba Judeo-Espanyol diline tercüme edilebilir mi?” Sefarad grubundaki arkadaşlara gönderdiğimde ise grup içinde isyan başladı.

“Kereviz-apyo nasıl yuvarlak dilimler halinde değil de parça parça kesilirmiş” tarzında birçok isyan… Bu olay müze yöneticilerinin ufkunu açtı. Yaşananlar, Osmanlı -Türk Yahudilerinin yemeklerini tartışmak ve bunu kayıt altına almak için bir vesile olacak.

Evet, konuyla ilgili yazılmış çok sayıda kitap mevcut. Ancak bu kitaplarda yemekler bölge bölge ayrılmış mıdır? Hayır, tam değil. Eylül’ün 19’undan itibaren yapılacak olan workshop’ta Edirne’den başlayarak tüm Türk Yahudilerinin yemekleri (Edirne, Trakya, İzmir, Ege, İstanbul, Gürcü, Doğu Yahudilerinin…) tartışılacak ve bu konuda müzede bir arşiv oluşturulacak.

Daha önce 19 Eylül Perşembe günü gerçekleştirileceği duyurulan etkinlik, 18 Eylül Çarşamba günü saat 13.30’da başlayacak. Workshop Gilda Kohen tarafından modere edilecek. Özellikle Edirne yemeklerini bilenler Müze’nin 0212 2926333 numaralı telefonundan Teri Hanım’ı arayıp rezervasyon yapmaları rica olunur.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR