Kuzey Afrika’nın ilk Holokost anıtı yapım aşamasında

Kar amacı gütmeyen Alman kuruluş PixelHelper, Fas’ta Holokost anıtı ve eğitim merkezi kuruyor. Anıt, Marakeş’in güneydoğusunda yer alan ve binlerce turistin ziyaret ettiği Ait Faska adlı küçük bir kasabaya kuruluyor.

Kültür
27 Ağustos 2019 Salı

PixelHelper’in kurucusu Oliver Bienkowski Jerusalem Post’a yaptığı açıklamada, Afrika kıtasındaki tek Holokost anıtının sadece Güney Afrika'da olduğunu belirtti. Bienkowski, PixelHelper’ın insan haklarını desteklediğini ve dünya çapında ayrımcılığı kınadığını vurgulayarak anıtın ilham kaynağının Bienkowski ailesinden kişilerin de Almanlar tarafından toplama kamplarında öldürüldüğünü öğrenmesi olduğunu açıkladı.

Planlanan anıt, 10 binden fazla taş bloktan oluşacak ve ziyaretçiler aralarından yürüyerek geçebilecek. Anıtın dünyanın en büyüğü olacağı da söylenenler arasında.

Bienkowski “Sonsuzluk ateşine sahip siyah bir kulemiz var ve siyah evde insanlara, Holokost sırasında Kuzey Afrika'daki Yahudilerin tarihini göstereceğiz” diye devam etti. Anıtın ortasında gökkuşağı bloklarının da olacağını belirten Bienkowski bu blokların LGBTQ +, Yahudiler ve toplama kamplarında ölen kişiler için olduğunu belirtti.

Anıtta, film, video gösterimleri ile ışıklı gösteriler de olacak. Bienkowski bunun amacının anıtı daha ilgi çekici hale getirip 7’den 70’e herkese farkındalık kazandırmak olduğunu dile getirdi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR