Likud üyelerinden Netanyahu’ya destek imzası talebi

Likud partisindeki Netanyahu destekçileri, milletvekilliğine aday olanların sadece Netanyahu’yu başbakan olarak destekleyeceklerine dair taahhüt belgesi imzalamalarını talep etti.

Dünya
8 Ağustos 2019 Perşembe

Bu eylem Avigdor Lieberman’ın Likud’a yaptığı, Netanyahu’dan başka bir lider seçmeleri yönündeki çağrısına cevap olarak geldi. Liberman bir röportajda, Likud’un bir koalisyon kuramaması durumunda Likud Meclis Sözcüsü Yuli Edelstein’ın Netanyahu yerine düşünülebileceğini dile getirmişti.

Likud’dan Knesset’e milletvekili olarak aday gösterilenlerin “Biz, 22. Knesset’e Likud Partisinden aday gösterilenler, seçim sonuçları ne olursa olsun, başka herhangi bir partiden Likud Başkanı Binyamin Netanyahu dışında herhangi bir kişiyi başbakan olarak destekleme yönelik dayatmaları kabul etmeyeceğiz” şeklinde bir belge imzalamaları bekleniyor.

Bazı Likud üyeleri ise bu hamlenin diktatörce bir tutum olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

En son seçim anketleri Likud’un en önemli rakibi Mavi ve Beyaz partisinden sadece bir sandalye daha fazla kazanacağını fakat her iki partinin sandalyelerinin sadece kendi yandaş partileri ile hükümet kurmaya yetmeyeceğini ortaya koydu.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR