Bodrum’a yıldız yağıyor

Bodrum Müzik Festivali için geri sayım başladı! 15 yıldan beri beldeyi bir sanat rotasına dönüştüren festival, 22-25 Ağustos tarihleri arasında birbirinden pırıltılı ismi ağırlamaya hazırlanıyor. Bodrum gecelerine renk katacak etkinlik süresince, Türkiye ve dünyadan tanınmış sanatçılar, izleyenlere keyifli anlar yaşatacak.

TUNA SAYLAĞ Sanat
7 Ağustos 2019 Çarşamba

Bodrum Müzik Festivali, Doğuş Grubu’nun ‘Doğuş’tan İyi Bir Gelecek Doğuş ile Gelecek’ sosyal sorumluluk çatısı altında gerçekleşiyor. Sanat Danışmanlığını Tuğçe Tez’in üstlendiği Bodrum Müzik Festivali’nden elde edilen gelir, bu yıl da maddi imkânları yetersiz otizmli çocukların eğitimi için kullanılacak.

Açılış Konseri: Nil Venditti yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ve Fazıl Say

Festival, 22 Ağustos akşamı, D-MarinTurgutreis’te, genç şef Nil Venditti yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrasının, Beethoven’ın 3. Piyano Konçertosunda Fazıl Say’a eşlik edeceği bir konserle açılıyor. Festivalin gelişiminde büyük payı olan Say, bu yıl festivalin Onur Ödülünün de sahibi olacak. 2015’te Premio Claudio Abbado Genç Müzisyenler Yarışmasındaki birinciliğiyle ünü hızla yayılan, annesi Türk, babası İtalyan, şef Nil Venditti, 2017’de de George Enescu Filarmoni Orkestrası ile birlikte Bükreş Jeunesses Musicales’de onurlandırıldı.

Bir prömiyer:  Fazıl Say’ın Umut Senfonisi

Festivalin ikinci gecesinde aynı mekân, yine Bilkent Senfoni Orkestrasını bu kez ünlü şef İbrahim Yazıcı idaresinde ağırlayacak. Orkestra bu konserde, eleştirmenlerin ‘en iyi viyolonsel sanatçılarından biri’ olarak nitelendirdiği İspanyol çellist Pablo Ferrández’e, Dvoák’ın Çello Konçertosunda eşlik edecek. Ayrıca Fazıl Say’ın 4. Senfonisi ‘Umut’, bu konserle ilk defa Türkiye’de seslendirilecek.

Tango ziyafeti…

 ‘Akordeonun prensesi’ unvanını taşıyan Letonyalı Ksenija Sidorova, klasik müzik dünyasında adından çokça söz ettiriyor. Sanatçı, Olten Filarmoni ve Finlandiyalı topluluk Sväng Armonika Dörtlüsü ile 24 Ağustos akşamı, içlerinde Piazzolla’nın Libertango ve Oblivion gibi yapıtlarının da bulunduğu muhteşem bir repertuar sunacak. 

Günbatımı Konserleri

23-25 Ağustos tarihleri arasında her gün saat 19.00’da D-Marin Turgutreis Amfitiyatro’da gerçekleşecekGünbatımı Konserlerinde sanatçılar, güneşin batışını müzikle selamlayacak. Bu konser serisinin amacı, yurtdışında adını duyurmaya başlamış yerli müzisyenlerimizle, yabancı sanatçıları aynı sahnede bir araya getirmek. Bu bağlamda konserlerin ilkinde, ünlü keman sanatçısı Elvin Hoxha Ganiyev ve yine ünlü piyanist Vassilis Varvaresos yer alıyor. Bir gün öncesinde Pablo Ferrández’i dinleyen müzikseverler, ertesi gün, sanatçının kız kardeşi, viyolacı Sara Ferrández’i izleme fırsatı bulacak. Günbatımı Konserlerinde Umut Sağlam, Kerem Tunçer, Orkun Pala ve Barok Bostancı’nın kurduğu Quartet Parantez ve eğitimine Moskova Çaykovski Konservatuvarında devam eden piyanistimiz Faruk Kalaycı, bu kapsamda ilk kez bir araya geliyorlar. Serinin son konseri ise Zai Bodrum’da gerçekleşecek; bu konserde akordeon sanatçısı Sidorova, oyuncu Mert Fırat’la aynı sahnede, Rus edebiyatının olağanüstü atmosferini Bodrum’a taşıyacak.

Karsu ile senfonik bir akşam…

25 Ağustos’ta, festivalin son akşam konserinde ise, caz festivallerinin vazgeçilmez isimlerinden Karsu, İzmir’in başarılı orkestrası Olten Filarmoni ile bir araya geliyor.

Sabah dinletileri Bodrum Müzik Festivali, her gün Şevket Sabancı Parkında gerçekleşecek sabah konserlerinde Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrasının genç yeteneklerini ağırlıyor. 

Bodrum geceleri 
festivalle daha renkli…

Geçtiğimiz yıl, ilk kez gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Gece Konserleri bu yıl da devam ediyor. Bu serinin 23 Ağustos saat 23.00’te The Marmara Bodrum’da gerçekleşecek ilk konserinde piyanist, besteci, tekno ve caz müzisyeni Francesco Tristano yer alıyor. Dünyanın en prestijli topluluklarıyla birlikte konserler veren, albüm kayıtları ise eleştirmenlerden tam not alan Tristano, çok yönlü sanatçı kimliğiyle festivale yeni bir soluk getiriyor. 24 Ağustos’ta, Mert Fırat’ın Sabahattin Ali öykülerini seslendirdiği geceye, müzik kâşifi Korhan Futacı saksafonuyla ayrı bir renk katacak. Gece Konserlerinin sonuncusu ise, saksafonun parlayan yıldızı Jess Gillam ile başarılı piyanist Zeynep Özsuca’yı buluşturuyor. 

Bruno Barbey’in  ‘My Morocco’  sergisi ilk kez The Marmara Bodrum’da…

1964 yılından bu yana Magnum Fotoğraf Ajansına üye olan, 1992-1995 yılları arasında ise ajansın başkanlığını yürüten fotoğrafçı Bruno Barbey’in ‘My Morocco’ başlıklı sergisi, Bodrum Müzik Festivali kapsamında, dört gün boyunca The Marmara Bodrum’da sanatseverlerle buluşacak. Sanatçının doğduğu Fas’a 1970 ile 2000 yılları arasında gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında çektiği fotoğraflar, ziyaretçileri bir zaman yolculuğuna çıkaracak.

www.bodrummuzikfestivali.com

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR