Senatör, ABD’nin mülteci politikasını Anne Frank’ın sözleriyle eleştirdi

ABD Oregon Senatörü Demokrat Jeff Merkley, Trump Yönetiminin mülteci politikasını eleştirirken Anne Frank’ın yazılarından geniş bir alıntı yaptı.

Dünya
7 Ağustos 2019 Çarşamba

Jeff Merkley, II. Dünya Savaşı’nın son yıllarında Amsterdam’da gizlendiği tavan arasında Naziler tarafından bulunarak Bergen-Belsen Kampına ölüme gönderilen genç Yahudi kızın günlüğünden alıntıların yer aldığı 23 tweet paylaştı.

Merkley, Frank’in 75 sene önce günlüğünde yazdığı, kişiliğinin iki farklı yönünü anlattığı bir paragrafı paylaştı.

Merkley bu paragrafla II. Dünya Savaşı sırasındaki ABD mültecisi ile bugünkü mülteciler arasındaki paralelliğe dikkat çekti ve şunları paylaştı: “Zalimlik ve kötülüğün sonuçları olur. İnsan olarak görmemenin sonuçları olur. Kurumsallaşmış nefret ve bağnazlığın sonuçları olur. Çocukların ve ailelerin umutsuzca yalvarışlarını görmezden gelmenin sonuçları olur. Anne Frank 11 milyon sonuçtan biriydi.”

Senatör şöyle devam etti: “Bir daha asla diyoruz, ancak tarih bu sözlerin içinin boş olduğunu kanıtlamıştır. Tam da yaşadığımız bugünlerde, hükümetimiz korkunç şiddetten ve zulümden kaçan mülteci çocukları ve ailelerini insan olarak görmüyor ve onlara kötü muamele ediyor.”

Trump yönetimi 2017’den beri mülteci kabul etme sınırını aşağı çekiyor. Basında yer alan birçok habere göre, Başkan Donald Trump’ın göçmen politikalarının mimarı Stephen Miller önümüzdeki sene mültecilerin ülkeye kabulünü tamamen durdurmaya çalışabilir. Geçtiğimiz aylarda basında güney sınırında göçmenlerin ve göçmen çocuklarının tutulduğu gözaltı merkezlerinin berbat durumuna geniş yer verilmişti.

ABD’nin mevcut mülteci kabul etme politikaları Holokost’a karşılık olarak hazırlanmıştı. Holokost zamanında ABD ülkeye yerleşme talebinde bulunan birçok Yahudi’nin talebini reddetmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR