Maccabi Oyunları: “Kazanmak için değil katılmak için”

Diğer bir adı Yahudi Olimpiyatları olan Maccabi Oyunları Budapeşte’de 42 ülkeden 2300 sporcunun katılımı ile tüm hızıyla devam ediyor.

Dünya
2 Ağustos 2019 Cuma

Yarışmalarda bu sene eskrim ve satranç da dahil olmak üzere 20 kategori var.

İsrail bu sene Oyunlara 180 kişi ile  tarihinin en büyük ekibini gönderdi.

İsrail’in arkasından 150 sporcu ile ABD gelirken, sporcu sayısı ile en büyük ekipler sırası ile Fransa , Güney Afrika ve Almanya.

Küçük delegasyonlar arasında Makedonya da dikkat çekiyor. Makedonya’dan sadece 10 sporcu yarışıyor. Kuzey Makedonya’da Naziler 2, Dünya Savaşı’nda Yahudi nüfusunun yüzde 98’ini katletmişti. İspanya sınırındaki Andorra ile Polonya ise sadece iki atletle yarışmalara katıldı.

Yarışmaların açılışında hazır bulunanlar arasında Macar Devlet Başkanı Janos Ader, İsrail Göçmenlik Bakanı Yoav Galant  ve Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald Lauder de vardı.

Yarışmaların başlama meşalesi de dünyanın en iyi satranç ustalarından Judit Polgar tarafından yakıldı.  Bugün 43 yaşında iki çocuk annesi olan Polgar, daha 15 yaşındayken dünyanın en genç satranç  ustası olarak seçilmiş, Dünya Şampiyonu Bobby Fischer’in rekorunu kırmıştı.  Ailesi Holokost Kurtulanı olan ve  Ustaların Ustası ünvanlına sahip olan Polgar bugüne kadar Garry Kasparov dahil 11 dünya şampiyonunu yendi.

Şampiyonları mağlup eden Polgar’ın açılış töreninde gazetecilere dağıttığı açıklamada  şu ifade dikkat çekiyordu: “Maccabi Oyunlarında kazanmak kadar katılmak da önemlidir.”  Açıklamanın Holokost’tan bahseden bölümlerinde ise Polgar şunları belirtti:

“Holokost neredeyse tüm Macar Yahudi cemaatini yok etti, Macaristan’ın ilk olimpiyat şampiyonu yüzücüsü bir Yahudi idi: Alfred Hajos.  Hajos modern olimpiyat tarihinin de ilk şampiyon yüzücüsü idi. Dolayısı ile Maccabi oyunları sadece bir yarışma değildir. Maccabiyat geçmişimizi, günümüzü ve geleceği temsil etmektedir.”

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR