‘Bachçede Yaz Festivali’

Boğaza nazır bir mekân ve püfür püfür esen bir havada Bach dinlemeye ne dersiniz… Bu sene ikincisi düzenlenecek olan ‘Bachçede Yaz Festivali’, 5 Ağustos - 5 Eylül tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta gerçekleşiyor.

TUNA SAYLAĞ Sanat
31 Temmuz 2019 Çarşamba

Barok dönemin büyük bestecisi Johann Sebastian Bach’ın eserlerinin seslendirileceği etkinlikte klasik müzikseverler, yerli- yabancı birbirinden seçkin grupları dinleme fırsatı bulacak.

Her yıl farklı isimlerle (Bach&Love, Bach Before&After, Bach&Bahar) lanse edilen İstanbul Bach Günleri’nin yanı sıra ‘Ramazan’da Caz’, ‘Kahvaltıda Caz’ gibi etkinliklerin de yapımcısı olan Hakan Erdoğan Productions, konserlerini daima saray, müze gibi sıra dışı mekânlarda gerçekleştirmesiyle tanınıyor.

Bachçede Yaz Festivali; Sabancı Üniversitesi, Sakıp Sabancı Müzesi, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Estonya Büyükelçiliği desteğiyle düzenleniyor.

Bu yıl ilk kez Türk gruplarının da yer aldığı festival, 5 Ağustos akşamı, 16-18. yüzyıl Avrupa ve Osmanlı saray müziklerini çalan İzmir Barok’un konseriyle start alacak. İzmir Barok, her iki müziği de orijinal çalgı aletleriyle çalan ilk Türk topluluğu! Soprano Linet Şaul ve Mezzo Soprano Sinem Özdemir, sesleriyle konsere renk katacaklar.

6 Ağustos’taki konuklar Rusya’dan geliyor. Klavsen, viyola da gamba ve keman virtüözleri ile bir sopranodan oluşan Ensemble Globus Music, barok müzikte yenilikçi performansıyla ön planda. Konserde, Bach’ın yanı sıra Handel, Vivaldi, Stradella ve Telemann’dan da eserler yer alacak.

Kurban Bayramının ardından konserler son hızıyla devam edecek. İstanbul’un müdavimlerinden, Bach müziğini başarılı bir şekilde cazla harmanlayan Thomas Gabriel Trio, 21’inde sahne alıyor. Almanya’dan gelen grupta, piyanoda Thomas Gabriel, kontrbasta Gunnar Polansky ve davulda Martin Klusmann yer alacak. Konserde seslendirilecek tüm parçaların aranjmanları Thomas Gabriel’e ait.

Ertesi gece ise Çekya’nın en iyi topluluklarından, Martin Petrik’in yönetimindeki Musica Minore’nin konseri var. Bu konserde Musica Minore ile birlikte Bach Günlerinde seyirci tarafından daima büyük bir ilgiyle karşılanan, viyolonselci Jiri Barta, Haydn’ın ‘Re Major Viyolonsel Konçertosu’nu çalacak. Konserin diğer solistlerinden Nazlı Erdoğan (viyola, soprano) ise, Paul Hindemith’den Trauermusik, Georg Philipp Telemann’dan Viyola Konçertosu ve Avro Part’dan ‘Vater Unser’ adlı eserleri seslendirecek.

Dünyanın en iyi piyanistlerinden Konstantin Lifschitz, baroktan klasiğe uzanan bir repertuarla 23 Ağustos’ta Bach severlerle buluşuyor. Scarlatti’nin sonatları konsere damgasını vuracak. 

Çarpıcı konserler

Festival 27 Ağustos’ta, Avrupa’nın en eski Barok topluluklarından Hortus Musicus ile devam edecek. Geçen yıl Bach&Balkan konserindeki şahane performansı ve içinde İsmail Baha Sürelsan’dan da bir eserinin bulunduğu repertuarı ile seyirciyi mest eden Hortus Musicus grubu bu kez, keman virtüözü Andres Mustonen şefliğinde tam kadro İstanbul’da olacak. Eski Türk müziğiyle de ilgilenen ve bu konuda nadir rastlanan bir kabiliyeti olan Mustonen, konserin ilk yarısında Carl Orff’un bestelediği, 12. yüzyılın aşk ve eğlence temalı ünlü Carmina Burana için yazılmış bestelerden örnekler sunacak. Carl Orff’un eserinin aranjmanı Mustonen tarafından yapıldı. İkinci yarıda ise, Türkiye’nin en başarılı kanun sanatçılarından Tahir Aydoğdu’nun katılımıyla grup, tıpkı geçen seneki, çok beğenilen Tallinn konserine benzer bir şekilde, eski Türk müziğinden eserler seslendirecek.

Ülkemiz müzisyenlerinin Barok müziğine olan ilgilerinin artmasının doğal bir sonucu olarak, bu yıl ilk kez Türk grupları da festivalde yer alıyor.  Uzun süre Avrupa’da eğitim gören ve çalan klavsen sanatçısı İklim Tamkan’ın kurduğu ensemble (topluluk), early (erken) müziğin en sevilen eserlerinden Pergolesi’den ‘Stabat Mater’i yorumlayacak. 3 Eylül’de, yine Fıstıklı Teras’ta gerçekleşecek bu konserin solistleri Soprano Nihan İnan ve Mezzo Soprano Senem Demircioğlu.

5 Eylül’de ‘Bachçede Yaz Festivali’ çarpıcı konser ile sona erecek. Rusya’dan gelen ve olağanüstü performansıyla, unutulmayazolan The Barock Moscow Ensemble kapanışı eşsiz kılacak.

Konser günü kapılar 19.00’da açılıyor, dinletiler 20.30’da başlıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR