Arjantin, Yahudi merkezine yapılan saldırıdan 25 yıl sonra Hizbullah’ı terörist olarak deklare etti

Perşembe günü Arjantin hükümeti resmi bir açıklama yaparak Buenos Aires’teki Yahudi Merkezi AMIA binasına yapılan saldırının 25. Yıldönümünde Hizbullah’ı terörist örgütler listesine aldığını belirtti.

Dünya
19 Temmuz 2019 Cuma

25 yıl evvel Yahudi binalarına yapılan bombalı araçlı saldırı 85 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin de yaralanmasına neden olmuştu.

Saldırı sonrası yapılan uzun soruşturmalarda sorumluluğun Lübnan’da faal olan Hizbullah örgütünde olduğu ortaya çıkmasına rağmen resmi Arjantin politikasında herhangi bir değişiklik olmamıştı. 

Ancak Arjantin’de aradan geçen 25 yıl ülkenin dünyaya karşı duruşunda değişikliklere neden oldu.  Perşembe günü saat sabah 9:53’te; tam olarak bombanın patladığı saatte Buenos Aires’te tüm itfaiye ve polis araçları kurbanları anmak adına sirenlerini çaldı.   

AMIA binasının olduğu yerde de mumlar yakıldı, AMIA Bombalanması ile ilgili soruşturma yaparken cinayete kurban giden Savcı Alberto Nisman da  anıldı.

Nisman AMIA saldırısı dolayısı ile zamanın Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner’i suçlamış, yetkilerini kullanarak İran’lı yetkilileri  koruduğu iddiasında bulunmuştu.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR