Fransa’da Yahudi kadını öldüren radikal için ‘hukuki ehliyeti yok’ kararı

Fransa’da evine giren radikal Kobili Traore tarafından feci şekilde dövülen, ardından pencereden atılarak katledilen Sarah Halimi’nin katili için yargıç, “suç madde etkisinde işlenmiştir, kriminal açıdan sorumluluğu yoktur” kararı verdi.

Dünya
18 Temmuz 2019 Perşembe

Fransız hukuk sistemine göre söz konusu ön mahkeme oturumu sadece sanığın yargılanıp yargılanmayacağına, hangi mahkemeye sevk edileceğine karar vermek için yapılıyor. Dolayısı ile hakimin  suçun sorumluluğu hakkındaki görüşü bir yüksek mahkeme tarafından kolaylıkla bozulabiliyor.

Hakimin suçun büyüklüğü karşısında verdiği hüküm Yahudi cemaatinden büyük tepki aldı. Fransa Yahudi Cemaatleri Birliği CRIF’in Başkanı Francis Khalifat, kararı kınadı ve şok edici bir adaletsizlik örneği olarak niteledi. Khalifat, cemaatin, sanık Traore’nin suçunun gereği  ağır ceza mahkemesinde hak ettiği şekilde yargılanması için tüm imkanlarını seferber edeceğini de ifade etti.

Hakimin ‘suç ehliyeti yoktur, madde etkisindedir' kararı sabit görülürse sanık Traore akıl hastanesine sevk edilecek ve psikolojik tedavi  sonrası serbest kalacak.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR