Transözofajiyal ekokardiyografi

Transözofajiyal Ekokardiyografi (TEE) Ekokardiyografi kalbin ses dalgaları yolu ile (ultrason) iç yapısının ve işlevlerinin incelenmesidir. Ekokardiyografinin yetersiz kaldığı durumlarda yemek borusu yolu ile ekokardiyografi yapılması gerekebilir. Gastroskopiye benzer bir tetkiktir.

Sağlık
17 Temmuz 2019 Çarşamba

Uz. Dr. Özkan Köse (*)


Transözofajiyal Ekokardiyografi (TEE) neden yapılır?

Kalp içinde pıhtı, kitle veya endokardit adı verilen kapakların enfeksiyonuna bağlı hastalıkların daha detaylı incelenmesi,

Yapay kapak işlevlerinin değerlendirilmesi,

Ana atardamar-aort yırtılmalarından şüphe edilmesi,

Kalp odacıkları arasındaki zarların üzerindeki deliklerinin incelenmesinde,

Kalp kapak deliklerinin incelenmesi,

Kalp kapak tamiri veya kalp deliklerinin kapatılması ameliyatları esnasında ve sonrasında işlem başarısının değerlendirilmesi,

Akciğer hastalığı, şişmanlık veya göğüs yapısı gibi nedenlerle yeterli kalitede ekokardiyografik görüntü alınamadığı durumlarda TEE yöntemine başvurulur.

Hasta Transözofajiyal Ekokardiyografi işlemi öncesi nasıl hazırlanır?

Tetkik 4–12 saatlik açlık sonrası başlanır. Şeker hastalığı, mide rahatsızlığı, alerji, astım, yüksek göz tansiyonu, yutma güçlüğü, burun tıkanıklığı, boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarınız varsa önceden doktorunuza bilgi vermeniz gerekir. Ağız içinde, çıkabilen diş ve damak protezi varsa işlem öncesinde çıkarılmalıdır.

Transözofajiyal Ekokardiyografi uygulaması nasıl yapılır?

TEE yarı girişimsel bir incelemedir. İşlemden hemen önce, gerekli durumlarda damardan ilaç uygulanmasını sağlamak için damar yolu açılır. Ağız ve yumuşak damak bölgesi lokal olarak anestezik bir sprey yardımıyla uyuşturulur.  Hastanın rahatlaması, işlemin kolaylaşması için damardan sakinleştirici ilaç yapılır. Bazen anestezi doktorunun kontrolünde, ilave sakinleştirici ilaç verilmesi gerekebilir. İşlemi yapacak olan kardiyolog tüpün nasıl yutulacağını anlatır. Ağza, hastanın tüpü ısırmaması için bir ağızlık yerleştirilir. Jel ile kayganlaştırılmış TEE probu yavaşça yemek borusundan ilerletilir. Kalbin görüntüleri videoya kaydedilir ve resimleri alınır. İnceleme ortalama 15-20 dakika sürer.

Transözofajiyal Ekokardiyografi sonrasında dikkat etmeniz gerekenler

Yaklaşık iki saat bir şey yiyip içmeyin. İşlem sırasında kullanılan ilaçlar bir süre sersemlik, uyku hali yapabilir. Düzelene kadar araba, araç kullanmayın. Boğazda ağrı ve his kaybı olabilir geçici bir durumdur.

*Kardiyoloji Uzmanı Or-Ahayim Hastanesi

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR