Web´den Seçmeler

• Peki, iki ülke arasındaki her türlü güvensizlik ve zorluğa rağmen böyle bir işbirliği yapılmış olabilir mi? Bunun yanıtı “evet”. Geçmişte oldukça üst düzeyde yakınlık içinde bulunan Mossad ve MİT bugün belli konularda karşılıklı iletişim veya yardımlaşma içine girmiş olabilir. Hatta bu konular, iddia edildiği boyutta ciddi terör eylemlerinin önlenmesi noktasında gelişmişse siyasi liderlere belli konularda yapıcı adım atmak için fırsat da yaratabilir. Mevcut sorunların ağırlığı nedeniyle Tel Aviv-Ankara arasında hızlı bir normalleşme beklemek güç; ancak Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, enerji ve güvenlik gibi alanlarda sahada yaşananlar belli ölçekte işbirliklerinin kapısını aralayabilir. HAKAN ÇELİK - POSTA

İzak BARON Diğer
17 Temmuz 2019 Çarşamba
  • GEÇMİŞTE OLDUKÇA ÜST DÜZEYDE YAKINLIK İÇİNDE BULUNAN MOSSAD VE MİT BUGÜN BELLİ KONULARDA KARŞILIKLI İLETİŞİM VEYA YARDIMLAŞMA İÇİNE GİRMİŞ OLABİLİR

Gelelim konunun siyasi tarafına. “One Minute” ve “Mavi Marmara” olaylarından sonra Ankara-Tel Aviv ilişkileri oldukça düşük bir seviyeye gerilemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’i çok sert eleştirdiğini biliyoruz. Türkiye’nin tepkisi çoğunlukla İsrail hükümetinin Filistin politikaları, Gazze’deki operasyonlar ve Kudüs’ün başkent olarak tanınmasından kaynaklanıyor. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Türkiye’ye bakışı da oldukça sert bir çizgide.

İsrail’in Mavi Marmara olayında tazminat ödemeyi kabul etmesine rağmen ilişkiler beklenen seviyeye çıkmadı.

İsrail, Türkiye’yi, Hamas ve İran’ı desteklemekle suçluyor; ayrıca Ankara’nın Kudüs ve Filistin konularında dünyayı harekete geçirmesinden rahatsızlık duyuyor.

Türkiye ise İsrail’in operasyonlarının sivillerin yaşam hakkını yok ettiğini vurguluyor. Filistin ve Kudüs konularında tavizsiz bir politika izliyor.

Öteden beri dile getirilen İsrail’in PKK uzantılarına destek verdiği ve “Büyük Kürdistan” fikrini teşvik ettiği iddiaları da iki ülke arasında güvensizlik yaratan başlıklar arasında.

Peki, iki ülke arasındaki her türlü güvensizlik ve zorluğa rağmen böyle bir işbirliği yapılmış olabilir mi? Bunun yanıtı “evet”.

Geçmişte oldukça üst düzeyde yakınlık içinde bulunan Mossad ve MİT bugün belli konularda karşılıklı iletişim veya yardımlaşma içine girmiş olabilir.

Hatta bu konular, iddia edildiği boyutta ciddi terör eylemlerinin önlenmesi noktasında gelişmişse siyasi liderlere belli konularda yapıcı adım atmak için fırsat da yaratabilir.

Mevcut sorunların ağırlığı nedeniyle Tel Aviv-Ankara arasında hızlı bir normalleşme beklemek güç; ancak Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, enerji ve güvenlik gibi alanlarda sahada yaşananlar belli ölçekte işbirliklerinin kapısını aralayabilir.

Hakan Çelik

Tamamı: https://www.posta.com.tr/yazarlar/hakan-celik/mit-ve-mossad-isbirligi-yapti-mi-2181019

 

Netten okumalar

 

  • ÇİN-İSRAİL İLİŞKİLERİ ABD’Yİ TEDİRGİN EDİYOR – ERHAN NALÇACI

http://haber.sol.org.tr/yazarlar/erhan-nalcaci/cin-israil-iliskileri-abdyi-tedirgin-ediyor-266433

 

  • DOĞU AKDENİZ’DE TÜRKİYE DE VAR - NİLGÜN TEKFİDAN GÜMÜŞ

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/nilgun-tekfidan-gumus/dogu-akdenizde-turkiye-de-var-41271461

 

  • EİNSTEİN’I ZİYARET ETTİK - CELAL ÖZCAN

http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/einsteini-ziyaret-ettik-41272260

 

  • AMERİKALI YAHUDİ GENÇLERE İSRAİL İŞGALİNİ ANLATAN GEZİ – İSLAM DOĞRU

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/amerikali-yahudi-genclere-israil-isgalini-anlatan-gezi/1528420

 

  • İSRAİL EĞİTİM BAKANI: YABANCILARLA EVLENMEK İKİNCİ HOLOKOST'TAN FARKSIZ

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201907101039629714-israil-egitim-bakani-yabancilarla-evlenmek-ikinci-holokosttan-farksiz/

 

  • MERKEL, HİTLER’E SUİKAST GİRİŞİMİ DÜZENLEYENLERİ ANDI

https://www.dw.com/tr/merkel-hitlere-suikast-giri%C5%9Fimi-d%C3%BCzenleyenleri-and%C4%B1/a-49585880

 

  • FASLI YAHUDİLERİN HAHAM PİNTO TEPKİSİ

https://aawsat.com/turkish/home/article/1813586/fasl%C4%B1-yahudilerin-haham-pinto-tepkisi

 

  • VASİLY GROSSMAN’IN ESERLERİ YENİ KEŞFEDİLİYOR - RALF ARDİTTİ

https://www.turkisrael.org.il/single-post/2019/06/26/Vasily-Grossman%E2%80%99%C4%B1n-Eserleri-Yeni-Ke%C5%9Ffediliyor

 

Takılan tweetler

 

Murad Çobanoğlu‏ @muradcobanoglu 13 Tem

Daha fazla

Çorlu Yahudi Yetimhanesi. Tahtada "Çorlu" sözcüğü Fransızca yazılışla "TCHORLOU" şeklinde yazılmış./1921

 

 

https://twitter.com/muradcobanoglu/status/1150105519056674816

 

Murad Çobanoğlu‏ @muradcobanoglu 14 Tem

Daha fazla

Büyük Çorlu Maşatlığı ve tek bir kişi kalmayan Çorlu Yahudi Toplumu... @CorluBelediyesi etrafını çevirmiş ancak bir kabristana yakışmayan manzaralar ile karşılaştım... üzüldüm. @SALOMgazetesi’nde paylaşacağım...

 

https://twitter.com/muradcobanoglu/status/1150344055542505472

 

Murad Çobanoğlu‏ @muradcobanoglu 14 Tem

Daha fazla

Bu gördüğünüz bugün camii olarak kullanılan yer 1970 yıllarına kadar Çorlu Sinagogu olarak hizmet vermekteydi. Yahudi Cemaati kalmayınca son aile tarafından Müslümanlara verilmiş. Bugün çok kötü durumda.

 

Yeni Cami yöre halkının tabiriyle Havra Camii imamı çok aydın biri epey gezdirdi beni teşekkürler. Bana resmi mülkiyetin bir kaç ay önce kendilerine geçtiğini, ancak camiyi tamir edecek durumları olmadığını iletti. Sayın @evkaf konuyla ilgilenmeniz mümkün müdür! @CemaatVakiflari

Tavan süslemelerini Yıldız Sarayını yapan ustanın yaptığı söylenir. Sultan Abdülhamid-i Sani devrinde 1905 yılında inşa edilmiş Çorlu Sinagogu. II. Dünya Savaşı sırasında ‘mühimmat deposu’ olmuş savaş sonrasında Yahudi Cemaatine iade edilmiş. 1970’de cemaat kalmayınca cami olmuş.

 

Ortada bir Cemaat yok Cami olarak kalacaksa da en azından tarihine yakışır şekilde korunup kalsın. Yağmur sürekli olarak zarar veriyor. İçindeki Müslim cemaate de tehlike saçıyor.

https://twitter.com/muradcobanoglu/status/1150371843024592897

 

ishak ibrahimzadeh‏ @ishak5723 15 Tem

Daha fazla

TBMM’ye #15TemmuzDemokrasiveMilliBirlikGunu için gitmeden Ankara sinagogumuzda tefilat Minha’mızı yaptık ...

 

https://twitter.com/ishak5723/status/1150711907231424513

 

(((rivokkk)))‏ @Rivokhay 12 sa.12 saat önce

Daha fazla

(((rivokkk))) Retweetledi: nazli uslu

Evet doğru. Bu ülkede 1 milyon yahudi ceylan derili altın yazmalı Tevratlarıyla gizlice yaşıyor. Üstelik dediği gibi İslam düşmanı hepside (bu şahane tespitte zaten de’nin ayrı yazılması yakışık kalmazdı)

 

https://twitter.com/Rivokhay/status/1150649983223422976

 

Âb-ı İstanbul‏ @abiistanbul 13 Tem

Daha fazla

“Haliç Hasköyünde, harap hamam karşısındadır. Yasef adında bir musevi tarafından yaptırılmış olduğu, eski bir sülüsle yazılı iki satırlık kitabecikten anlaşılmaktadır. Çeşme Türk klâsik mimari üslûbunda kesme taştan yapılmıştır.” İ. Hilmi Tanışık

 

https://twitter.com/abiistanbul/status/1150088367192924160

 

Gabriel Mitchell גבי מיטשל‏ @GabiAMitchell 16 Tem

Daha fazla

#Turkey and #Israel may not be on the same page but that doesn’t sever all cultural ties. New restaurant in Jerusalem named “Adana kebap” just further proof that the roots run deep. Taste test coming soon.

İngilizce dilinden Microsoft tarafından çevrildi

#Turkey ve #Israel aynı sayfada olmayabilir ama bu tüm kültürel bağlar için geçerli değil. Kudüs 'te yeni restoran "Adana Kebap" sadece köklerin derin olduğunun kanıtı. Lezzet testi yakında geliyor.

 

 

https://twitter.com/GabiAMitchell/status/1150996475473747968

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR