Antik Babil, UNESCO Dünya Mirası Listesine alındı

İlk olarak MÖ 2300 yılında kayıtlarına rastlanan antik Babil şehri, Irak devletinin on yıllarca süren lobi faaliyetlerinden sonra UNESCO Dünya Mirası Listesine girdi.

Dünya
10 Temmuz 2019 Çarşamba

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de toplanan UNESCO toplantısında yapılan oylama ile Babil, Irak’tan listeye giren altıncı yer oldu.

Oylama üzerine Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, önceki liderlerin yıllarca ihmal ettiği Babil’in tarihte hakkettiği yeri aldığını belirtti. Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi de haberi memnuniyetle karşılayarak Mezopotamya’nın medeniyetlerin beşiği olduğunu hatırlattı.

Günümüzde Irak’ın başkenti Bağdat’ın 85 kilometre güneyinde bulunan Babil, bir zamanlar Ortadoğu’da hâkim durumda bulunan Babil İmparatorluğunun başkentiydi. Kerpiçten kuleleri ve tapınakları ile tanınan şehir aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biri olan ve II. Nebukadnezar tarafından yaptırılan ünlü Babil Asma Bahçelerinin de ev sahibiydi.

Günümüzde bölgeyi ziyaret etmek isteyen turistler 10 kilometrekareye yayılan ören yerinde ünlü Babil’in Aslanı heykeli ile İştar Kapısının kalıntılarını görebiliyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR