Binyamin Netanyahu: “Uranyum zenginleştirme yalnızca atom bombası üretmek için yapılır”

İsrail Başbakanı Netanyahu, İran’ın uranyum zenginleştirme düzeyini arttırmasını “çok çok tehlikeli bir adım” olarak niteledi ve Avrupalı liderlere İran’a yönelik otomatik yaptırımlar getirme çağrısında bulundu.

Dünya
10 Temmuz 2019 Çarşamba

İranlı resmi yetkililer geçtiğimiz pazar günü yaptıkları bir açıklamada İran’ın 2015 yılında dünyanın önde gelen ülkeleri ile imzaladığı nükleer anlaşmada yer alan taahhütlerini azaltacağını ve bu kapsamda sözleşmede izin verilen yüzde 3,67’lik uranyum zenginleştirme düzeyini de artıracağını duyurmuştu.

Haftalık kabine toplantısında konuya ilişkin bir demeç veren Netanyahu, “İran BM Güvenlik Konseyinde vermiş olduğu uranyum zenginleştirme düzeyini belli bir oranda tutma vaadini ve taahhüdünü bozmuştur. Fransa, İngiltere ve Almanya’nın liderlerine sesleniyorum. Bu anlaşmayı sizler imzaladınız ve böyle bir ihlal olması durumunda ciddi yaptırımların yürürlüğe gireceğini söylediniz. Bu bir önerge olarak BM Güvenlik Konseyinde de onaylandı. Peki, şimdi neredesiniz? Uranyum zenginleştirme çalışması yalnızca bir tek şey için yapılır - atom bombaları üretmek için” dedi.

İran’ın Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Araghchi konuya ilişkin açıklamasında İran’ın 60 gün içinde 2015 sözleşmesinde yer alan taahhütlerini bozacak bir adım daha atacaklarını duyurmuş ancak konuya ilişkin daha fazla ayrıntı veremeyeceğini sözlerine eklemişti.

2015 yılında imzalanan sözleşme İran’ın uranyum heksaflorit zenginleştirme düzeyini yüzde 3,67 ile sınırlandırmıştı. Bu da nükleer silahların üretilmesinde gerekli olan yüzde 90’lık zenginleştirme derecesinin çok altında kalan bir düzeydi. Aynı zamanda bu oran İran’ın anlaşma öncesi uranyum zenginleştirme oranının da yüzde 20 altındaydı. Yüzde 3,67’lik sınırın 15 sene boyunca yürürlükte olması gerekiyordu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR