Kushner: “Politik çözüm olmadan ekonomik plan uygulanamaz”

ABD’nin İsrail-Filistin Barışı için yapılandırdığı girişimin lideri konumunda olan Jared Kushner, siyasi çözüm olmadan tavsiye edilen ekonomik planın uygulanmaya konmayacağını belirtti.

Dünya
5 Temmuz 2019 Cuma

ABD, kısmi olarak ayrıntılarını açıkladığı çözüm planının ekonomik cephesinde, Filistin bölgelerine 50 milyar dolarlık bir yardımdan bahsediyor.

Söz konusu maddi  yardım ABD ve Körfez ülkelerinin desteği ile gerçekleşecek. Ancak Kushner’in açıklamasına göre, Körfez ülkeleri de söz konusu yardım için düğmeye basmak için siyasi çözümü bekleyecek. 

Geçtiğimiz hafta Bahreyn’de toplanan körfez ülkelerinin ve ABD’nin temsilcileri 140 sayfalık bir yardım planı dosyasını görüştü.  

Kushner’in Bahreyn toplantısındaki açıklaması şöyleydi: “Bu plandaki yatırımları başlatmak için önce mutlaka,  olumlu yönde siyasi bir gelişmeye şahit olmalıyız.” 

Filistin tarafının Bahreyn görüşmelerini protesto etmesini mantık dışı, yapıcı olmayan ve histerik olarak niteleyen Kushner, sözlerine şöyle devam etti: “Başkan Donald Trump, Filistin Yönetimine yardımcı olmak istiyor, ancak Filistin halkının refahı için de endişe ediyor. Başkan  bu sorunun, çözüm için fazla uzadığını düşünüyor.  Filistin liderleri bir noktada bir aşama kaydetmeli, vatandaşlarının refahını sağlamak istediğini açıkça göstermeli.”

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR