4 Temmuz: ABD’nin 243. Bağımsızlık Yıldönümü

Tam 243 yıl önce, 1776 yılında, yeni kıtanın vatandaşları bir deklarasyona imza atarak, 13 Amerikan kolonisinin birleştiğini ve İngiliz monarşisinden bağımsız bir ülke olarak yaşayacağını beyan etti.

Dünya
4 Temmuz 2019 Perşembe

4 Temmuz, o günden bu yana Amerika Birleşik Devletlerinin doğum günü olarak ülke çapında bayram olarak kutlanıyor.

4 Temmuz Bayramı, Washington’daki Lincoln Anıtı önünde, Başkan Donald Trump’ın askeri temalı ‘Amerika’ya Selam olsun’ ismini verdiği törenlerle kutlanırken, günümüzün Amerikan vatandaşları Amerikalı olmanın ne demek olduğunu sorguluyor.

Orange County’de kanunsuz göçmenlerin tutulduğu bir hapishanenin önünde gösteri yapan bir grup Amerikalı Yahudi protestocu ise, 4 Temmuz’da Amerikalı olmanın manasını kendilerini kamplarda tutuklu göçmenlerle özdeştirerek açıklıyor.

Orange County protestosu ülkedeki Yahudilerin tek eylemi de değil.Bazı Yahudi cemaatleri Rhode Island’dan Vermont’a, Teksas’tan Kaliforniya’ya kadar birçok bölgede protesto yürüyüşleri yaparak kanunsuz göçmenlerin tutulduğu kampların kapatılmasını talep ediyor.

Orange County’deki protestoya katılan ve aynı zamanda profesör olan Rav Aryeh Cohen, ABD’de bugünlerde büyük tartışma konusu olan göçmen problemi için şu ifadeleri paylaştı: “Yahudi cemaatleri tarih boyunca bu ülkede refah içinde yaşadı. Binlerce Yahudi göçmen ABD sayesinde yeni bir hayat kurdu. Aynı şekilde bugün şiddetten ve savaştan kaçarak ülkemize gelen göçmenlere de adil davranmak, onlara işkence etmemek, sınırlarımızı bu çaresiz göçmenlere açık tutmak en büyük sorumluluğumuzdur.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR