İsrail’de Etiyopyalılar isyanda

19 yaşındaki Etiyopyalı bir gencin, bir sokak kavgasına müdahale eden görevde olmayan bir polis memurutarafından öldürülmesinden sonra, İsrail’in birçok kentinde Etiyopya kökenli Yahudiler sokaklara döküldü.

Dünya
4 Temmuz 2019 Perşembe

Salomon Tekah adlı genci vurarak öldüren polis tutuklanarak ev hapsine alındı. Olay hakkında soruşturma açılırken yetkililer şiddet içeren protesto eylemlerine tolerans gösterilmeyeceğini belirtti.

Gösterilere şiddet karışması, hem sokaktaki ilgisiz kişilerin hem de protestocuların yaralanması polisi alarma geçirdi.

Polis ile olan çatışmada en az 40 kişinin yaralandığı, 50 kişinin de tutuklandığı gelen haberler arasında.

Protestocular ana yolları ve otoyolları keserek polise Molotof kokteylleri atınca polis protestocuları dağıtmak için operasyon yaptı. Protestocular sokaktan geçen kişilere de saldırdı ve park halindeki arabaları yaktı.

Çarşamba günü protestocuların arasına yanlışlıkla giren bir arabanın şoförü linç edilmekten son anda polis müdahalesi ile kurtulurken arabası yakıldı. Arabaya saldıran ve ön camı kıran protestocu tutuklandı.

İsrail basını yolları kapatan, arabaları yakan Etiyopyalılara polis ve kamu görevlilerinin yıllardır önyargı ile yaklaştığını yazıyor. Yedioth Aharonot’ta yer alan yorumlarda Etiyopya kökenli Yahudilere polisin sokakta defalarca kimlik sorduğu, eğer pahalı bir araba kullanıyorlarsa arabanın çalıntı olup olmadığı konusunda araştırma yaptığı, çeşitli vesilelerle taciz ettiği belirtiliyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR