Facebook’un kripto para birimi LiBRA

Riella VARON Teknoloji
3 Temmuz 2019 Çarşamba

Uzun bir bekleyişten sonra Facebook’un çok konuşulan kripto parası 18 Haziran’da Mark Zuckerberg tarafından paylaşılan bir gönderi ile tanıtıldı. Visa & MasterCard, Lyft, Spotify ve Uber gibi birçok şirketin desteğini alarak  2020 yılında planladıkları kripto para birimi ve finansal altyapı olarak nitelendirilen Libra’nın, yeni bir blockchain sistemine sahip olup piyasalara hızlı bir giriş yapacağı düşünülüyor.

Facebook, dünyanın en büyük sosyal ağı olarak yeni bir global dijital para birimi için planlarını açıkladı. Visa, MasterCard, Lyft, Spotify ve Uber gibi birçok şirketin desteğini alarak 2020 yılında planladıkları kripto para birimi ve finansal altyapı olarak nitelendirilen Libra’nın, yeni bir blockchain sistemine sahip olup piyasalara hızlı bir giriş yapacağı düşünülüyor.

Ayrıca kripto para birimine ek olarak ‘Calibra’ adı verilen bir dijital cüzdanın oluşturulacağı, bu platform üzerinden kullanıcıların kendi aralarında mesajlaşma şeklinde birbirlerine ‘Libra’ transferi yapılabileceği gibi WhatsApp ve Messenger uygulamalarında da aktif hale geleceği açıklandı.

Zuckerberg açıklamasında, “Dünyanın pek çok yerindeki insan en basit seviyedeki finansal hizmetlere erişemiyor. Dünyada yetişkinlerin neredeyse yarısının banka hesabı bulunmuyor. Gelişen ülkelerde ve kadınlar arasında bu oran daha da kötü. Gelişen piyasalardaki küçük işletmelerin yaklaşık yüzde 70’inin krediye erişimi yok” şeklinde değerlendirmelerde bulunarak finans sistemine güvenilir yeni bir rakip sunduklarını belirtti. Böylelikle Libra’nın; Bitcoin, Ripple, Ethereum, Litecoin gibi popüler kripto paralarının arasında yer alacağı kesin gözüküyor.

Dijital cüzdan uygulamasının en çok tartışılan tarafı siber güvenlik kısmının nasıl sağlanacağı? Geçtiğimiz aylarda Facebook’un yaşamış olduğu güvenlik skandallarından dolayı ABD Finansal Hizmetler Komitesi yaptığı açıklamada yatımcıları, müşterileri ve ekonomiyi koruyacak güçlü bir regülasyon çalışmasının olmayışının, gizlilik ve milli güvenlik endişelerini yarattığını ve bu konunun dikkate alınması gereken önemli bir husus olduğu özellikle belirtti.

Calibra’nın aldığı önlemler neler?

  • Tüm bu konuları göz ardı etmediğini belirten Facebook’un güvenlik ve ödeme sistemleri için Calibra’nın (dijital cüzdan) almış olduğu önemler şu şekilde sıralanıyor:
  • Bankalar ve kredi kartı sağlayıcıları tarafından kullanılan yöntemlere benzer doğrulama yöntemleriyle güvenlik sunabilme,
  • Sistemler, dolandırıcılığa benzeyen davranışlar için olup bitenleri izleyebilme, 
  • Calibra’nın, telefonunuzu kaybetmeniz veya parolanızı unutmanız durumunda başvurabileceğiniz canlı bir desteğe sahip olması,
  •  Facebook, hesabınızın ele geçmesi durumunda size geri ödemede bulunulması hususu da eklenmektedir.

Tüm bu satırları okurken şunları düşündüğünüzü duyar gibiyim… Henüz ‘Bitcoin nedir? Neye yarar?’ diye düşünürken, dünya devinin çıkarmış olduğu Libra’yı kullanabilecek miyiz? Aslında evet her şeyi kullanmayı öğretildiğimiz bir çağda yaşadığımızdan teknoloji sayesinde bunların dışında kalmamız pek mümkün olmayacak gibi… Dünya üzerinde çok büyük bir çoğunluğun Facebook hesabı olduğuna göre, Zuckerberg’in belirlediği para birimini de dijital olarak kullanıyor olmamız çok ütopik veya çok uzak değil. 2020’nin teknolojik gelişmeleri arasında finans piyasasını takip etmeye değecek güzel yatırımlar olacağa benziyor. İzlemeye ve takip etmeye devam edelim…

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR