Magriso, Kapeluto, Kapuano

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif
2 Temmuz 2019 Salı

MAGRİSO

Latince ‘sıska’ anlamında ‘macer, macrum’ kökünden türeyen ‘magro’ (İspanyolca, İtalyanca, Portekizce), ‘maigre (Fransızca), ‘meager’ (İngilizce) sözcüklerinden hareketle ‘zayıf, ince, sırık gibi’ kişilere takılan bu lakap daha sonra soyadı olarak kullanılmıştır1.     

Magriso soyadı, kökleri İspanya veya Portekiz’de olmakla beraber aralarında herhangi bir akrabalık bağı olmayan birçok Sefarad Yahudi’si veya Yahudi olmayan aile tarafından taşınmaktadır.16. yüzyıldan sonra Magriso soyadı bilhassa Sırbistan’da ve çoğunlukla Osmanlı’da (Edirne ve Kırklareli) görülmektedir.

Uzun yıllar yüzlerce Sefarad ailesinin tek okuma kaynağı olan ve ‘Doğu Sefaradlarının Ansiklopedisi’ olarak anılan, ‘yabancı dil konuşan kavim’ anlamına gelen Me’am Loez’in yazımını Yaakov ben Meir Kuli’nin vefatından (1732) sonra sürdüren Yitzhak ben Moşe Magriso’yu bu vesileyle anmak isteriz.

Baruh Pinto’nun2 bu soyadının Afrika’nın Mısır dışındaki ülkelerini tanımlayan ‘Magrip’ sözcüğü ile ilintisi olabileceği varsayımını teyit edecek bir kaynağa rastlamadık.

Magriso soyadının Magrisso, Magreso, Magresi benzeri değişkenleri bilinir.

KAPELUTO - CAPELUTO   

İspanyol’ca ‘çok saçlı’ anlamına gelen ‘cabelludo’ sözcüğü muhtemelen bu unvanı ilk kullanan kişinin fiziki bir özelliğini ifade eder3.

KAPUANO - CAPUANO

Kapuano Capua kökenli aileleri tanımlayan bir soyadıdır. ‘Bataklıklar kenti’ olarak bilinen4 eski bir Etrüsk kökenli yerleşim beldesi Capua İtalya’da Napoli’nin kuzeyinde Campania yöresindedir.

Judea’dan gelen tüccarlar veya Romalıların Kudüs’ü işgalinden (MS 70) sonra buraya getirtilen esirlerden oluşan Yahudi cemaatinin varlığı Roma İmparatorluğu’nun son dönemine kadar uzanır. 10. yüzyılda çok gelişen kentte, Paltiel Ailesi mensupları başta olmak üzere birçok Yahudi Napoli Krallığının mali yönetim ve para basımı kademelerinde yer almıştı. Gezgin Tudela 1167 yılında ziyaret ettiği Capua’da 300 Yahudi’nin yaşadığını belirtir.

1231 yılında Kral Frederik tekstil boyacılığı imtiyazını Yahudilere vermiş, ancak 1290-94 döneminde Güney İtalya’da uygulanan baskı sonucu birçok Yahudi vaftiz olup Hristiyanlığı kabule zorlanmıştı. 13 ila 15. yüzyıllar arasında bankacı ve hekimleriyle ünlenen Capua Yahudileri 1492’den sonra İspanya ve Sicilya’dan gelen göçmenlere kucak açmış, ancak 1510 yılında kendileri de Napoli Krallığından ayrılmak zorunluluğunda kalmışlardı. Capua’da Yahudi varlığı 1541 yılında sona ermişti5.

 

1 Dictionary of American Family Names, C.2, s.490; https://altabet.us/?page_id=25 (22.06.2019)

2 Baruh Pinto, s. 196

3 Guggenheimer, s. 146

4 Dictionary of American Family Names, C. 1 s.285.

5 en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Campania_and_Basilicata# Capua (26.06.2019)

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR