Terörün Yahudi kurbanlarından Müslüman kurbanlarına büyük bağış

Pittsburgh Yahudi Federasyonu, Christchurch kentindeki iki camiye yapılan ve 51 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıların ardından yardım amacıyla 650 bin dolar topladı

Dünya
3 Temmuz 2019 Çarşamba

Bağış amacıyla toplanan paranın 60 bin dolarından fazlası, cami saldırılarından beş ay önce, 27 Ekim 2018 tarihinde, antisemit ve silahlı bir kişinin saldırısına hedef olan Yaşam Ağacı Cemaati tarafından toplandı.

Yaşam Ağacı Cemaati tarafından, Yeni Zelanda’da gerçekleşen cami saldırılardan sadece iki gün sonra bağış toplama amaçlı oluşturulan ‘GoFundMe’ sayfasında, “15 Mart’ta Yeni Zelanda Christchurch bölgesindeki iki camiye yapılan saldırıların ardından, bu olaylardan sadece birkaç ay önce son derece şefkatle, her inançtan kesimin biz Yahudi cemaatine yardım ettiği gibi, bizler de kendimizi bu cemaatlere yardım etme sorumluluğunda hissettik. Pittsburgh’daki Müslüman kardeşlerimizin Yaşam Ağacı Cemaatine acil şekilde yardıma koşmalarını ve kucak açmalarını sevgiyle anımsıyoruz,” yazıldı. Pittsburgh Tribune-Review gazetesinde yer alan habere göre, cuma günü bir açıklama yapan federasyon, paranın tamamını Christchurch Fonu’na aktardığında yapılan bu yardım, terapi ve destek programları, eğitim ve mesleki çalışmalar, tıbbi destek ve kurbanların ailelerine verilecek maddi destek olarak kullanılacak. Yapılan bağışın Müslüman ve Yahudi cemaatlerini bir araya getirecek programları desteklemek için de kullanılacağı açıklandı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR