Görsel ve işitsel şölen

‘Rocketman’; ‘Tommy’, ‘The Wall’ gibi müzikal başyapıtlar zincirine eklenen son halka…

Viktor APALAÇİ Sanat
26 Haziran 2019 Çarşamba

Film, 1970’lerden günümüze, 50 yıldır pop müziğini etkileyip damgasını vurmuş, İngiliz pop-rock ikonlarından Elton John’un hayatının bir bölümüne odaklanıyor. Dexter Fletcher imzalı, özenli bir müzisyen, ustalıklı bir sanat yönetimi, çılgın bir koreografi, müthiş bir oyuncu kadrosunun varlığı, bu titiz ve derinlikli filmi birinci sınıf bir müzikal biyografi yapıyor. Bu samimi, açık sözlü, içten filmin, Elton John’un yakın çevresindeki insanların inandırıcı portrelerini çizen senaryosunda, İngiliz oyun yazarı Lee Hall’ın imzası var. Elton John’u adeta yaşayan, efsanevi şarkılarını bizzat seslendiren Taron Egerton, bu filmdeki kompozisyonuyla Oscar adayları arasına giriyor. Bu yaz sıcağında kendinize bir kıyak yapıp filmi izlemeye gidin.


Dünya prömiyerini, yarışma dışı katıldığı Cannes Film Festivali’nde yapan, yaratıcı biyografi filmi ‘Rocketman’, bizde sıcağı sıcağına vizyona girdi.

Film, 1970’lerden günümüze 50 yıldır pop müziğini etkileyip damgasını vurmuş, bütün dünyada kapalı gişe konserleriyle gündemden düşmeyen, İngiliz pop-rock ikonlarından Elton John’un hayatının bir bölümünü anlatan görsel ve işitsel bir şölen.

Bütün dâhiler gibi zor ve çılgın bir kişiliğe sahip, kuralları hiçe sayan, aykırı ve özgün işler yapan, yaşayan efsane Elton John’un ruh durumunun röntgenini çeken film görkemli bir müzikal. Dexter Fletcher imzalı özenli bir mizansen, ustalıklı bir sanat yönetimi, başarılı bir saç ve makyaj tasarımı, müthiş bir oyuncu kadrosunun varlığı, bu titiz ve derinlikli filmi birinci sınıf bir müzikal biyografi yapıyor.

Müzik, başarı öyküsü, bağımlılık, sevgisizlik, yalnızlık ve azim temalarının hakkını veren ‘Rocketman’, Ken Russell’ın ‘Tommy’si (1975), Alan Parker’ın ‘The Wall’ı (1982) gibi müzikal başyapıtlar zincirine son halka olarak ekleniyor.

‘Bohemian Rapsody’deki Freddy Mercury ile benzer alkol ve uyuşturucu problemleri yaşayan Elton John’un müzik dolu ama dalgalı ve inişli-çıkışlı yıllarını izliyoruz filmde.

Freddy Mercury’nin hayatını perdeye yanlış ve eksik aktardığı ve çarpıttığı için ‘Bohemian Rapsody’ eleştirilmişti. Bu tartışma yaratan filmle kıyaslandığında ‘Rocketman’ gerçeklik açısından rakibine fark atıyor.

SEVGİSİZLİK VE YALNIZLIĞIN DRAMI 

Pop kültürün ikonik figürü Elton John’un hayatını ‘sevgiyi arayan adam’ teması eşliğinde anlatan bu şahane müzikalin senaryosu, İngiliz oyun yazarı Lee Hall’un elinden çıkma.

Stephen Daldry’nin 2000 tarihli başyapıtı ‘Billy Elliot’ ile En İyi Senaryo’ dalında Oscar’a aday gösterilen Lee Hall’ın aktifinde, Steven Spielberg’in ‘Savaş Atı’ (2011) ve Stephen Frears’ın ‘Victoria and Abdul’u (2017) gibi filmlerin senaryo yazarlığı var.

Samimi, açık sözlü ve içten bir film olan ‘Rocketman’ın senaryosu, Elton John’un yakın çevresindeki insanların inandırıcı portrelerini çizmede çok başarılı.

Londra 1966 doğumlu İngiliz aktör ve yönetmen Dexter Fletcher’in beş uzun metrajlı mizanseni arasında, Brian Singer’in yönetmenliği bırakmasıyla tamamladığı ‘Bohemian Rapsody’ de var. Fletcher filmin kazandığı dört Oscar’da pay sahibi oldu. Aktör olarak Dexter Fletcher’i, Derek Jarman başyapıtı ‘Caravaggio’da (1986), ressamın gençliğini canlandırdığı filmden anımsıyoruz.

Elton John’un hayat arkadaşı, 2014’ten bu yana kocası David Furnish’in 20 yıllık projesi olan ‘Rocketman’in tohumları on yıl önce Las Vegas’ta atılmış. Bir biyografi filmi yapılmasına karşı çıkan Elton John ‘hayatı hakkında aynı ruhu yakalayan, müzikle koreografinin başı çektiği bir film’ yapılmasını şart koşmuş. Filmin yapımcılığını da, evlat edindikleri üç çocukla birlikte yaşadığı David Furnish üstlenmiş.

Film, üzerinde portakal renkli payetli sahne kostümlü, başında şeytan boynuzlu şapkalı, sırtında melek kanatları olan Elton John’un, Anonim Alkolikler Rehabilitasyon Merkezinde, kendisi gibi alkol ve uyuşturucu esiri bir gruba bağımlılıklarını itiraf eden bir günah çıkarma sekansıyla başlıyor.

SAMİMİ, AÇIKSÖZLÜ VE İÇTEN BİR FİLM

Gerçek adıyla Reginald Kenneth Dwight’ın İngiltere’de yaşadığı yer olan Pinner’dan sarı tuğlalı şöhret yolu boyunca bağımlılık ve kalp kırıklığını anlatan filmde, aynı zamanda sorunlu bir ilişki yaşadığı anne-babasıyla tanışıyoruz.

Elton, ebeveynlerinden sevgi ve şefkat görmeyen çocukluğunu ve sevgisiz bir ortamda büyüdüğünü anlatıyor. Kendisini hiç kucağına almayan bencil anne ve onunla zoraki bir evlilik sürdüren, II. Dünya Savaşı yorgunu, duygusuz bir baba…

Yeteneği anneannesi tarafından keşfedilen küçük Elton, İngiliz Kraliyet Akademisi bursu kazanıp, piyanist, besteci ve şarkıcı meziyetlerini kullanıp, şöhret basamaklarını tırmanır.

Babası evi terk etmiş, annesini bir arabada gizlice sevişirken yakaladığı adam evin erkeği olmuştur. Babası ikinci evliliğinden olan iki oğlunu sevip şımartırken, kendisini ziyarete gelen, şöhreti yakalamış Elton’a bir tek övgü sözü söylemez.

Güvendiği tek insan, söz yazarı, yol arkadaşı Bernie Taupin (Jamie Bell) birçok sorununa çare bulurken, Elton, eşcinselliğini keşfeden menajeri John Reid (Richard Madden) ile ilk cinsel tecrübesini yaşar. Genç Elton, kişisel imajı, cinselliği, çok sayıdaki yetişkin bağımlılıklarıyla mücadele ederken kaçışı her şeyini borçlu olduğu müzikte bulur.

Londra’da tanınmaya başlayınca ABD’ye gidip, Los Angeles Troubadour’daki Crocodile Rock’u söylediği konserleriyle, Elton’un ünü dünyaya yayılır.

Şaşırtıcı kostümleri, özellikle de renkli, geniş camlı gözlükleri, olağanüstü sahne performansı, benzersiz dünya görüşüyle, Elton John sıra dışı bir sahne kişiliğine bürünür.

MÜTHİŞ BİR OYUNCU KADROSU

Filmde Elton John’un Sir ünvanlı bir sanatçı olduğundan, etkileyici politik kişiliğinden, Watford Futbol Kulübü başkanlığını yaptığından bahsedilmiyor. Sadece filmin kapanış jeneriğinde uzun yıllardır alkol içmediğinden, AIDS hastalığıyla mücadele eden kurumlara yaptığı devasa bağışlardan bahsediliyor.

‘Rocketman’de zengin ve çılgın bir koreografi eşliğinde çocuk, genç ve olgun Elton John’un birlikte şarkı söyledikleri sahneler çok başarılı. 72. Cannes Film Festivali’ne damgasını vuran olaylar arasında, ‘Rocketman’in galasında ve basın gösteriminde birlikte poz veren Elton John ile Taron Egerton’a foto muhabirleriyle-TV kanallarının gösterdiği olağanüstü ilgi vardı.

Filmde Elton John’u adeta yaşayan, efsanevi şarkılarını bizzat seslendiren genç İngiliz aktör Taron Egerton (30), ‘Bohemian Rapsody’nin Rami Malek’inden sonra, Oscar’ın en büyük adayı. Elton John’u canlandırmak için Justin Timberlake, James McAvoy, Tom Hardy ve Daniel Redcliffe düşünülüyordu. Aralarından sıyrılan Egerton, kariyerinin en parlak performansını çıkarıyor. ‘Kingsman’ serisinin ‘Gizli Savaş’ (2014) ve ‘Altın Çember’inin (2017) başrolünden tanıdığımız aktör, ‘Robin Hood’da (2018) Jamie Foxx ile birlikte oynamıştı.

Stephen Daldry’nin başyapıtı ‘Billy Elliot’ta (2000) bir baleti canlandırdığı rolle dünya çapında şöhrete kavuşan İngiliz aktör Jamie Bell (33), Elton John’un söz yazarı ve tek gerçek dostu Bernie Taupin rolünde çok inandırıcı.

Genç aktör ‘Tenten’in Maceraları’nda (2011) Tenten’i canlandırmıştı.

Bencil, fırsatçı, Makyavelist menajer John Reid rolünde İskoçyalı aktör Richard Madden (33) başarılı ve inandırıcı bir kompozisyon çiziyor. ‘Game of Thrones’ adlı ünlü TV dizisinin aktörü ‘Lady Chatterley’s Lover’da (2015) asil patroniçesiyle gizli bir aşk yaşayan bahçıvan Oliver rolündeydi.

Ünlü yönetmen, Oscar Ödülü sahibi yönetmen Ron Howard’ın kızı olmasına rağmen, babasının ününden yararlanmadan Hollywood’un başarılı karakter oyuncuları arasına giren Bryce Dallas Howard, ‘Rocketman’de bencil ve duygusuz anne Sheila Farebrother rolünde.

Elizabeth Taylor’a olan benzerliğiyle tanınan aktrisi Lars Von Trier’in ‘Manderlay’ (2005), M. Night Shyamalan’ın müthiş filmi ‘Köy/The Village’ (2004), Oscar Ödüllü ‘Duyguların Rengi/The Help’ (2011) filmlerinden tanıyoruz. İki İngiliz pop şarkıcının biyografik filmleri, bir yıl arayla izlediğimiz ‘Bohemian Rapsody’ ile aynı yönetmenin ‘Rocketman’inin hasletlerini karşılaştıran çok kimse çıktı. Ben kendi hesabıma, daha dürüst ve gerçekçi bulduğum ‘Rocketman’ı çok daha fazla sevdim.

Rock müziğine sempatiniz yoksa bile, birkaç yıl önce Küçük Çiftlik Parkındaki görkemli konserinden hayran kaldığım, ‘I’m Still Standing’, ‘Goodbye Brick Road’, ‘Candle In The Wind’, ‘Crocodile Rock’ gibi hit şarkıların başı çektiği bir müzik ziyafetini izlemek için, ismini yaratıcısının 1972 tarihli şarkısından alan ‘Rocketman’ı kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Kendinize bu yaz sıcağında bir kıyak yapın, bu görsel ve işitsel şölene katılın.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün