İstanbullu seçimini yaptı

Oy kullanma oranının yüzde 84,4 olduğu, 23 Haziran Pazar günü gerçekleşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçiminin galibi CHP´li Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu oldu. İmamoğlu yüzde 54 oranında oy alırken Binali Yıldırım’ın oyları yüzde 45’te kaldı.

Toplum
24 Haziran 2019 Pazartesi

Sabah saat 08.00'den itibaren sandık başına gitmeye başlayan İstanbullu seçmenler, sandıkların saat 17.00’de kapanmasıyla sonuçları beklemeye başladı. 39 ilçede, toplam 31 bin 342 sandık, 10 milyon 560 bin 963 seçmen için açıldı. Seçimde AK Partili Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım, CHP'li Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi adayı Mustafa İlker Yücel’in yanı sıra 17 bağımsız aday yarıştı.

23 Haziran seçimlerinde kullanılan oy sayısı 8.825.964 olurken, katılım oranının 31 Mart seçimlerine göre daha yüksek olduğu belirtildi. Kullanılan oyların 170.379’u geçersiz sayıldı.

İlçe ilçe seçim sonuçları

Pazar günü gerçekleşen seçimde Adalar, Ataşehir, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Şile, Şişli, Tuzla, Üsküdar ve Zeytinburnu, İmamoğlu’nun galibiyeti ile sonuçlanan ilçeler oldu. Özellikle Fatih’te sonuçların çok yakın olması dikkat çekti. Binali Yıldırım ilçedeki oyların yüzde 49,06’sını alırken, İmamoğlu yüzde 49,18 ile ipi göğüsledi. Şile’de de benzer bir durum yaşandı. Binali Yıldırım yüzde 49,35 oranında oy alırken Ekrem İmamoğlu yüzde 49,72 oranında oy aldı. 31 Mart seçimlerinden sonra Ekrem İmamoğlu’nun oy oranını en çok arttırdığı ilçe ise Sancaktepe oldu.

 

İmamoğlu: “Yeni bir başlangıç”

Ekrem İmamoğlu seçim zaferinin ardından yaptığı konuşmada, “Bu bir zafer değildir, yeni bir başlangıçtır. Bu İstanbul’da bir sayfa kapandı yeni bir sayfa açıldığı anlamına gelmiyor. İstanbul’da herkesin yeni ve ortak bir sayfa açması anlamına geliyor. Bu yeni sayfada İstanbul’da artık adalet, eşitlik, sevgi, hoşgörü olacak. İsraf, şatafat, kibir ve ötekileştirme bitecek” dedi.

İmamoğlu 19.30 sıralarında Seyrantepe'deki CHP Seçim Koordinasyon Merkezinde basın mensuplarının karşısına geçerek bir konuşma yaptı. “Bugün benim için sandıktan sefer görev emri çıkmıştır” diyerek üstlendiği görevin önemine işaret eden İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a da “Sizinle uyum içerisinde çalışmaya hazırım. Ve buna talibim. Yasal sürecin tamamlanmasının ve mazbatayı alıp göreve başlamamızın ardından yol haritamızı size sunmak ve görüşlerimizi aktarmak ve görüşlerinizi de almak için sizi en kısa zamanda ziyaret etme arzu ve talebimi buradan size iletiyorum. Bu ülkenin buna ihtiyacı olduğunun da altını çiziyorum” diye seslendi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan kutladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan İmamoğlu'nu kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimi sonuçlarının İstanbulumuz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Milli irade bugün bir kez daha tecelli etmiştir. Gayriresmi sonuçlara göre seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu'nu tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR