Abramovich’ten, antisemitizmle mücadele için 5 milyon dolarlık bağış

Rus Yahudi’si, oligark Roman Abramovich, Yahudi Ajansı’na (Jewish Agency) antisemitizm ile mücadele için beş milyon dolar bağışladı. Söz konusu bağış, Ajansın antisemitizmle mücadele amacıyla aldığı en büyük bağış olarak dikkat çekti.

Dünya
19 Haziran 2019 Çarşamba

İngiliz Premier Lig’deki Chelsea futbol takımının sahibi olan Abramovich, 2018 yılının Mayıs ayında İsrail vatandaşı olmuştu. Abramovich’in takımı antisemitizm ile mücadele girişimlerine yaklaşık aynı dönemde başlayarak tüm oyuncularını Auschwitz Ölüm Kampını ziyarete göndermişti.

Roman Abramovich ile Amerikalı işadamı ve milyarder Robert Kraft, kendi futbol takımlarıyla birlik olup hoşgörü ve farkındalığı arttırmak için girişimlerde bulunuyorlar. (Kraft, Amerikan Birinci Futbol Liginde oynayan New England Revolution takımı ve Super Bowl şampiyonu NFL’nin New England Patriots takımlarının sahibi.)

Abramovich’in toplam varlığının 13 milyar dolar civarı olduğu tahmin ediliyor. Rusya ve İsrail’de yer alan Yahudi kurumlarına yüzlerce milyon dolarlık bağışlarda bulunan Abramovich’in dünyanın farklı ülkelerindeki kurumlarına da yaklaşık 2 milyar dolar bağışladığı belirtiliyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR