Yazın şişmanlatan altı neden

Sağlık
19 Haziran 2019 Çarşamba

Berna Çil (*)

Bol meyve tüketmek, tek tip beslenmek, geç saatte yemek, açık büfelere sık uğramak, büyük boy meyve suları ve kremalı kahveler,  yaz aylarında kilo almaya neden oluyor.  Meyveyi abartmayın,  bol yağ tüketmeyin

Yazın ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışıyor, hafif yiyecekler arıyoruz. Ağır yağlı yiyeceklerden kaçarken, bu defa bolca meyve yiyerek, vücudumuzun yağlanmasına neden olabiliyoruz. Elbette meyveyi yaz aylarında bol tüketmek, sıvı ihtiyacımızın karşılanması, vitamin ve mineral dengelerinin sağlanması açısından önemli. Ancak her besinde olduğu gibi meyvede de aşırı tüketim fazla kilo olarak karşımıza çıkıyor. Günlük yaşamda kaloriyi karbonhidrat, protein, yağdan alıyoruz. Bu üç gruptan besinlerin dengeli tüketilmesiyle sağlıklı bir beslenme mümkün olabiliyor. Meyvede yağ ve protein olmadığından, sadece karbonhidrat içerir, meyve şekeri fruktoz bulunur. Fruktoz hücre içine taşınmada insüline gereksinim duymaz. Kanda insülin düzeyimizin artması bize tokluk hissini verir. İnsülin düzeyimiz artmadığında da tokluk hissi duymayız. Bu nedenle meyvenin de belli miktarda yenilmesi gerekiyor. 

Tek tip beslenmeyin 

Bir kişinin günde sadece meyve yemesi, sadece yağlı yiyecekler tüketmesi ya da sadece sebzeyle beslenmesi sağlıklı bir beslenme değildir. Kadınların günde ortalama 2000-2200, erkeklerin ise ortalama 2500 kalori almaları gerektiği teoride hep vardır. Tüm besin gruplarından beslenme uzmanlarının kişiye, yaşa, cinsiyete, yaşam risklerine, var olan hastalıklara göre hazırladıkları planlarla kilonun sağlıklı seviyelerde tutulması mümkün olabiliyor. 

Vazo gibi bardakta  meyve suyu içmeyin 

Son yıllarda adeta çiçek vazosu kadar büyük bardaklarda meyve suyu tüketmek moda oldu. Taze meyve suyu elbette faydalı, ancak miktarlara her zaman dikkat etmek gerekiyor.

Geç saatte yemek yemeyin

Vücudun biyolojik bir saati, metabolizmanın da en çok enerji harcadığı ve en düşük enerji harcadığı saatler vardır. Bu nedenle saat 18.00-19.00’dan sonra yemek yemek, yüksek kalorili içecekler içmek kiloya davetiye çıkarmaktır. Fazladan alınan her 7 bin kalori, bize kilo olarak dönebilir. 

Açık büfelerin önünden çekilin


Açık büfe yemekleri sadece tatilde yemiyoruz. Hafta sonları açık büfelerdeki soslu, yağlı yiyeceklerle beslenmek bize kilo olarak döner. 

Kremalı kahvenin görüntüsü güzel, kalorisi yüksek 

Özellikle büyük kahve zincirlerinin günlük yaşamımıza entegre ettiği kremalı, bol kalorili, büyük boy kahveler ve soğuk içecekler yazın kilo almanın en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Kremalı kahvelerden iki tane içmek günlük kalori ihtiyacının büyük kısmını karşılıyor ama sağlıklı beslenmekten de uzak düşürüyor.

*Diyetisyen Or-Ahayim Hastanesi

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR