Avusturya’da aşırı sağcı liderin istifasından Mossad suçlandı

Alman istihbaratının eski direktörü Rudolf Adam, Almanya’da yayınlanan aylık Cicero dergisine yazdığı bir köşe yazısında Avusturya aşırı sağ partisi Freedom’un başkanı Heinz Christian Strache’nin istifasında Mossad’ın rolü olabileceğini belirtti.

Dünya
28 Mayıs 2019 Salı

Avusturya’da internet ve basına sızdırılan bir videoda Strache, Rus bir kadına partisine maddi yardım karşılığı, devlet ihalelerini vermeyi teklif ediyordu.

Videonun basına yansıması sonrası koalisyon ortağı olan Freedom Partisi Başkanı Strache, istifa etmek zorunda kalmış ve bunun sonucunda da koalisyon hükümeti dağılmıştı.

Adam, bu olayların gelişmesini şöyle yorumluyor: “Böyle bir hareketin arkasında bir Avrupa ülkesi olması çok düşük ihtimal. ABD istihbaratı Kore ile meşgul. Rusların Starche ile arası her zaman iyiydi. Avrupa Yahudileri aşırı sağın yükselmesinden endişeli. İsrail, ülkesinde Yahudilere dostça yaklaşan iktidarlara hep destek veriyor.

Bu şartlar altında diğer güçlü istihbarat örgütlerini elediğimizde bunu yapacak istihbarat kapasitesine, teknolojiye ve insan gücüne sahip tek kurum var.”

İddialar Avrupa Hahamlar Konferansı (The Conference of European Rabbis) tarafından tepki ile karşılandı.Konferans Başkanı Pinchas Goldschmidt, söz konusu açıklamayı antisemitizm olarak yorumladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR