Zaman kazandıran uygulamalar

Evde yemek mi yok, eczaneden ilaç mı almayı unuttun, yarın en yakın arkadaşının doğum günü ve de hediye almaya fırsatın mı olmadı? Mobil uygulamalarla artık bu sorunlara çare bulmak çok kolay.

Riella VARON Teknoloji
22 Mayıs 2019 Çarşamba

Gündelik yaşamımızda artık yoğun bir şekilde internet alışverişi yapıyoruz. Kitap olsun, elektronik eşya olsun, market ürünleri, giyim alışverişi ve birçok ürünü daha internet üzerinden satın almaya hayli alıştık. Bu yüzyılın hastalığı dediğimiz zamana yetişememe kavramı içerisinde aktif şekilde çalışan beyaz yakalıya ya da her şeyle ilgilenmek zorunda olan annelere hızır gibi yetişen çiçeği burnunda teslimat servislerinden bahsedeceğim.

Evde yemek mi yok, eczaneden ilaç mı almayı unuttun, yarın en yakın arkadaşının doğum günü ve de hediye almaya fırsatın mı olmadı? Tüm bunları tek bir siparişle halledebilecek bir mobil bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Bisiklet, motosiklet ve araç ile insanlara kuryelik hizmeti sağlayan Glovo; güncel olarak İspanya, Arjantin, Brezilya, Peru ve bir yıla yakın bir zamandır Türkiye’de aktif olarak hizmet veriyor.

Almış olduğunuz ürünün kapınıza kadar teslimatını sağlayan bir servis. Glovo içerisinde çeşitli restoranlar, mağazalar, kahve ve tatlı zincirleri, hediye, kişisel bakım kategorileri ve kurye gibi seçenekleri bulunmakta. 

Glovo diğer teslimat servislerinden farklı olarak kurye hizmeti de sunarak; bir yerden farklı bir yere eşya göndermenizi de sağlıyor. Teslim alınacak adresi, teslim edilecek adresi ve siparişinizi belirterek, dilediğiniz ürünün transferini sizin adınıza gerçekleştirebiliyor. Glovo halen pazarlama ve reklam çalışmalarıyla kendine sadık olabilecek müşteri portföyünü çeşitli promosyonlarla kazanma hedefinde.

Glovo’nun geliştirmiş olduğu sistem sayesinde kurye olarak başvuruda bulunarak belli bir kesimdeki kişilere iş olanağı da sağlamakta. Motorlu bir aracınız ve motor ehliyetiniz varsa kısa bir eğitimden sonra, yarı zamanlı ya da tam zamanlı olarak Glovo kuryesi olabiliyorsunuz.

Glovo dışında teslimat servisi yapan, çok farklı hizmet sunanlar da var. Geçtiğimiz ayda hizmet sağlamaya başlayan Yemeksepeti’nin diğer bir girişimi market servisi, Bana Bi’de tam bir sanal market şeklinde geniş bir ürün yelpazesinde, özellikle Avrupa yakası ağırlıklı olarak kendi lojistikleriyle bu servisi sağlamakta. En yakın rakibi Getir uygulamasından da şu an için yüzde 15 – 20 oranında uygun fiyatlarla hizmet sağlaması, bahsi geçen bu uygulamanın kullanımını da cazip kılıyor.

Tabii ki bu tatlı rekabetin Getir tarafında da yemek hizmetiyle ilgili gerçekleştirdiği bir kontra atak da yok değil… O da şubat ayında GetirYemek başlığı altında çeşitli restoranlardan yemek siparişi servisini hizmetini hayata geçirdi. Glovo ve Scotty ile benzer bir hizmet sunma mantığına sahip olan GetirYemek kendi üye potansiyelinin gücünü hayliyle kullanıyor.

Getir uygulaması içerisinde karşınıza çıkan restoran seçme kısmından, çevrenizdeki en yakın bulunan restoranlardan minimum sipariş verme tutarlarını, getirme ücretini ve ortalama teslimat süresi gibi bilgileri de elde edebilme olanağına sahip oluyorsunuz. Şu an için çeşitli promosyonlar olduğunu ve 4,90 TL olan getirme ücreti alınmadığını da belirtmek isterim.

Gündelik telaşlarımızın hayli fazla olduğu bu yüzyılda bu uygulamalardan faydalanmamak mümkün değil. Her zaman teknolojinin fayda ve hız kısmının en pozitif tarafı olduğunu düşündüğümden bu uygulamalar bir gün işinize mutlak yarayacaktır… 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR