San Diego’da sinagoga saldırı

19 yaşındaki saldırgan San Diago’da Habad’ın Poway Sinagogunda Pesah Bayramı’nın son gününü kutlayan cemaate ateş açtı. Saldırıda bir kişi hayatını kaybetti. Biri haham olmak üzere üç kişi yaralandı.

Dünya
28 Nisan 2019 Pazar

CNN’nin haberine göre, görevde olmayan ancak şans eseri sinagogun sokağında olan polis memuru olaya müdahale etti  ancak saldırgan  polisin açtığı karşı ateşten kurtularak kaçmayı başardı. 

John Earnest olarak kimliği belirlenen saldırgan olay yerinden kaçtıktan sonra kendini 911 polis hattına ihbar etti ve direnmeden tutuklandı.  İlk haberlere göre saldırganın AR 15 otomatik tüfeği olay sırasında tutukluk yaptı ve mucize eseri çok daha büyük bir felaket önlendi.  Saldırının 11 kişinin öldüğü Pittsburgh Sinagogu  katliamından tam altı ay sonra gerçekleşmesi dikkat çekti. 

Olay üzerine bir açıklama yapan Başkan Donald Trump, antisemitizmi yok etmek için ABD yönetiminin elinde gelen her tür tedbiri almaya devam edeceğini belirtti ve tüm Amerikan halkının Yahudi cemaatinin acısını paylaştığını ifade etti. 

Olaya İsrail’den de tepki geldi. Bakan Naftali Benett dünya kamuoyu  ile şu ifadeyi paylaştı: “Dünyada Yahudi halkını yaralamayı amaç edinenlerin  bilmesi gereken bir gerçek var; Biz çok güçlü ve birlik olmuş bir toplumuz bizi nefretle asla yenemezsiniz. İsrail halkı Amerika’daki kardeşleri ve teröre karşı olan herkesle her zaman omuz omuzadır.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR