Talmud Tora ile Purim’den Pesah’a

Talmud Tora eğlenceli kutlama, çocukları eğlendirirken öğretme, öğrendiklerinin kalıcı olmasını sağlama hedefini her bayram öncesinde gerçekleştirmeye devam ediyor.

Toplum
25 Nisan 2019 Perşembe

Bu sene de Purim Bayramında çocuklar Megila’yı boyadılar ve Purim olaylarını konu sırasına göre dizdiler. Daha sonra bu dizili olayları, birbirine bağlayıp kendi megilalarını oluşturdular. Kahootla bilgilerini tazelediler, bilmediklerini öğrendiler. Ester’in takılarını yaparken Ester’in Yahudi halkını nasıl kurtardığını konuştular. Aman topların hedefi olurken, kötü bir insanın herkes tarafından dışlanacağını öğrendiler. Çocukların ve bu sene büyüklerin giydikleri birbirinden ilginç kıyafetler güne son damgayı vurdu.

Pesah’a gelince, çocuklar Pesah olaylarını onlara sağlanan kostümlerden beğendiklerini giyerek canlandırdılar. Karanlık odada fenerlerle hamets aradılar. Böylelikle Pesah süresince ne yenebilir, ne yenemez deneyimlemiş oldular. Oyun odasına geri döndüklerinde onları çeşitli eğlenceli faaliyetler bekliyordu. Kiduş bardaklarını iplerle tasarladılar, kelime oyunlarıyla Pesah’la ilgili tüm kavramları öğrendiler, kurbağa origamisi yaparken 10 belayı konuştular, kaşer ve hamets yarışmasına katıldılar ve finalde de hamur hazırlayıp yoğurdular. Matsa fırınına verdiler. Kendi yaptıkları matsaların üzerine kaşer nutella sürüp afiyetle yediler. Çocuklar evlerine kendi emekleriyle yaptıkları Pesah örtüleri, şemuralar ve kendi tasarladıkları bardaklarla ve mutlulukla döndüler.

Veliler, çocukların faaliyetlerde yaptıklarından ve süreç boyunca öğrendiklerinden memnuniyetlerini farklı mesajlarla dile getirdiler. Cenya Abudaram Mizrahi’nin mesajı şöyleydi: “Dün akşam Pesah Matsa gecesi çocuklar için süperdi. Verdiğiniz kart ve broşürden kızım Suzi’ye Pesah’ı öğreteceğiz. Ayrıca hediyeleriniz, isme yazılmış mektubunuz, Suzi için hayat boyu saklanacak. Çok duygulandık. Ellerinize emeğinize sağlık. Madrihlerinize ve tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Bütün faaliyetleriniz çok güzel ve doyurucu.”

Talmud Tora beş bölgede bu faaliyetlere ve eğitimine devam ediyor. Talmud Tora Caddebostan’da Cumartesileri ve özel faaliyet günlerinde, Kemer ve Ortaköy’de Pazar günleri, Şişli ve Yeniköy’de Cumartesi günleri hizmet veriyor. Talmud Tora, faaliyetlerine katılmak isteyen 5 yaş üstü tüm çocukları bekliyor.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR