ABD´de kimya profesöründen sınav sorusu: ´Yahudileri öldüren gazın ölümcül dozunu hesaplayın´

Vermont Middlebury College’da kimya profesörü Jeff Byers bir sınavda öğrencilerinden Nazilerin Holokost döneminde gaz odalarında kullandığı zehirli gazın ölümcül olması için hangi dozda olması gerektiğini hesaplamalarını istedi. Profesör hakkında soruşturma başlatıldı.

Dünya
25 Nisan 2019 Perşembe

Profesör Jeff Byers üniversitenin görevi kötüye kullanma ilkeleri çerçevesinde soruşturma süresince izne ayrıldı.

Middlebury College Rektörü Laurie L. Patton üniversite adına yapılan resmî açıklamada, “Bu anlaşılamaz davranış dünya tarihinin en korkunç olaylarından birini değersizleştiriyor, önemsizleştiriyor ve temel anayasal değerlerimizi ihlal ediyor. Bu tür davranışların üniversitemizde yeri yok. Fakültemizden, öğretim görevlilerimizden düşünceli bir şekilde, sağduyuyla ve olgunlukla eğitim vermelerini ve öğrencilere öncülük etmelerini bekliyoruz. Bu olayda yetersiz kaldık demek yetersiz bir ifade olur” dedi. Patton ayrıca, “Middlebury antisemit ya da ırkçı her tür eylemi, davranışı bugüne kadar kınamıştır ve kınamaya da devam edecektir. Aynı şekilde her tür ayrımcılığı da kınıyoruz” dedi.

Prof. Byers tarafından hazırlanan diğer sınavlar da soruşturma kapsamında incelendi. Soruşturmada Byers’ın geçen sene hazırladığı bir soruda Ku Klux Klan’la ilgili mizahi bir dil kullandığı da tespit edildi.

Prof. Byers söz konusu sorular için yazılı bir özür açıklaması yaptı. Açıklamada,“Geçtiğimiz sene iki sınavda yer alan ve öğrencilerimizi açık bir şekilde rahatsız edici, kırıcı ve incitici sorular hazırladığım için özür diliyorum ve tüm sorumluluğu kabul ediyorum. Davranışım için hiçbir bahanem yok, tek söyleyebileceğim bu davranışımın bir gaflet sonucu olduğudur. Öğrencilerim dersime böylesine zorlayıcı bir müfredat içinde destekleyici bir eğitim ortamı sunacağıma güvenerek girdiler. Onları hayal kırıklığına uğrattım ve bunu yaparak da kariyerimi adadığım ders konusuna odaklanmalarının önüne geçtim. Önümüzdeki ayları yaptığım hatayı ve yanlış seçimleri derinlemesine düşünerek geçireceğim” dedi.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR