Ukrayna’da seçimi Yahudi asıllı komedyen kazandı

Televizyonda başkan rolünü oynayan Yahudi komedyen Vladimir Zelenskiy, Ukrayna seçimlerinde sandıktan başkan olarak çıktı.

Dünya
22 Nisan 2019 Pazartesi

Zelenskiy pazar günü yapılan ikinci tur seçimde rakibini ezdi geçti;  neredeyse her dört oydan üçü Yahudi komedyen için verildi. 

Seçimi hiçbir politik geçmişi olmayan Zelenskiy’nin kazanması halihazırda beş yıldır başkan olan Poroşenko için büyük bir yıkım oldu. Uluslararası basın,  Poroşenko’nun yenilgisini, ülkede yıllardır çözülemeyen yolsuzluk, ekonomik problemler ve Rusya ile olan çatışmalar için bir hüküm olduğu yorumunu yaptı.

Resmi sonuçlar daha kesinleşmemesine rağmen Poroşenko yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı ve şunları belirtti:  “Makamımı terk ediyorum. Ancak şunu kesin olarak belirtmeliyim ki, politikayı bırakmıyorum.”

Seçim kampanyasında tecrübesiz olması ile eleştirilen ancak sandıktan zafer ile çıkan Zelenskiy ise basına şu açıklamayı yaptı: “Eski politikacıların seçimde sarf ettikleri boş sözler,  yalanlar ve yolsuzluklarla büyüdüm. Bakın diğer eski SSCB ülkelerine, belki biz onlar için bir model olabiliriz. Gelecekte her şey mümkün.”

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR