OMER SAYIMI

Pesah´ın ikinci gecesinden başlayarak Omer´i saymak, Tora´da direkt olarak belirtilen mitsvalardandır.

Nazlı DOENYAS Kavram
19 Nisan 2019 Cuma

“….Omeri getirdiğiniz günden itibaren kendiniz için yedi hafta sayın bu yedi hafta tam olmalıdır.Yedinci haftanın bitiminin ertesi gününe ellinci güne kadar sayacaksınız.” (Vayikra 23:15-16)

Şavuot'ta Tora'nın alınışına kadar devam eden bu 49 gün, kişinin kendini günbegün geliştirdiği, ruhunu adım adım arındırdığı, geliştirdiği ve sonunda en saf haline ulaşarak ödülüne-Tora’ya kavuştuğu süreci belirtir.

Bu yıl Omer sayımına 20 Nisan Cumartesi akşamı başlıyoruz.

 

Kabalist bilgeler, ruhu geliştirme yolunda, Pesah'ın ikinci gecesinden itibaren gün gün sayılan yedi hafta süresince atalarımızın özelliklerini örnek alarak karakterimizi geliştirmeye çalışmamızı önerir: 1.Hafta: Avraam ile Hesed - Sevecenlik, 2.Hafta: Yitshak ile Gevura-Adalet veDisiplin, 3.Hafta: Yaakov ile Tiferet-Ahenk ,Uyumluluk ve Merhamet, 4.Hafta: Moşe ile Netsah- Azim ve Dayanıklılık, 5.Hafta: Aaron ile Hod-Tevazu, 6.Hafta: Yosef ile Yesod-Bağ Kurma, 7.Hafta: David ile Malhut-Haşmet, Egemenlik ve Liderlik. Bunlara 50. günde Keter- İrade, Hohma-Bilgelik, Bina-Anlayış özellikleri de eklenir.

  "Omer Sayma’nın Manevi Kılavuzu"- R. Simon Jacobson

Kişisel Özgürlük Rehberiniz

 Omer Sayımı-  1.Hafta Hesed: Sevecenlik 

 

OMER (4) – 23 Nisan Salı akşamı ve Çarşamba günü-Hesed’in içindeki Netsah: Sevecenliğin içindeki Dayanıklılık

Sevgim dayanıklı mı? Zorluk ve aksiliklere dayanabilir mi? Sevgimi ruh hallerime göre mi verip/geri çekiyorum yoksa sevgimi hayatın iniş çıkışlarından bağımsız olarak, sürekli ve değişmez bir şekilde vermeye devam mı ediyorum.

4.Gün için Egzersiz: Sevdiğin birine, ona olan sevginin sürekliliği konusunda güven ver.

 

OMER (3) – 22 Nisan Pazartesi akşamı ve Salı günü-Hesed’in içindeki Tiferet- Sevecenliğin içindeki Ahenk

Sevgide ahenk; sevginin hem sevecenlik, hem de disiplin özelliklerinin harmanlamasıyla oluşur. Ahenkli  bir sevgi, empati ve şefkat içerir. Sevgi çoğu zaman karşılığında sevgi alma beklentisi ile verilir. Şefkat içeren sevgi ise, beklentisiz verilir-hatta karşısındaki o sevgiyi hak etmese bile verilir. Tiferet, canını acıtan kişilere de verebilmektir.

3.Gün için Egzersiz: Bir yabancıya yardım eli uzat.

 

 

 

Omer Sayım Kuralları ve Omer Sayım Çizelgesi: 

 

http://www.sevivon.com/images/stories/dokumanlar/omer_zaman_cizelgesi_2019.pdf


 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR