"Omer Sayma’nın Manevi Kılavuzu"- R. Simon Jacobson

Kişisel Özgürlük Rehberiniz: Omer Sayımı- 1.Hafta

Nazlı DOENYAS Kavram
19 Nisan 2019 Cuma

Her insanın vazgeçilmez özgürlük hakkını giderek daha da benimsediği bir dünyada yaşıyoruz. Zaman ve mekanı fetheden dünya çapında bir medya ağı, avuçiçi bilgisayarlar, her şeyi becerebilen dijital kalemlerle, hiç olmadığımız kadar özgürmüş gibi görünüyoruz. Ama bütün bu refah ve yüksek teknoloji içinde, kendinizi içinizdeki şeytanlardan, yara izlerinden, baskıcı işveren ve diğer baskılardan özgür olarak görebiliyor musunuz? İlişkilerinizi kıskançlık, öfke, bağımlılıktan özgür bir şeklide yaşayabiliyor musunuz?

Gerçek şu ki, hepimiz bir şeylerin esiriyiz:  işin veya bir ilişkinin, korkunun, yemeğin, disiplinsizliğin veya çok fazla disiplinin, sevginin veya sevgisizliğin… Mısır kelimesi, İbranice’de Mitsrayim,kısıtlamalar, sınırlamalar anlamına gelir ve kendimizi gerçek anlamda özgürce ifade etmemizi engelleyen her türlü kısıtlamayı temsil eder. Yahudi halkının Mısır’dan kurtuluşu bize, iç özgürlüğe nasıl kavuşabileceğimizi gösterir.Mısır’dan çıktıktan sonra Yahudiler’in; Mısır kurtuluşunun  amacı olan Sinay Dağı’nda Tora’yı almak üzere çölü geçmeleri, 49 gün sürdü.  Gerçek özgürlüğün anahtarı, işte bu 49 günlük dönemin içindedir. Köleleşme alışkanlığının kırılarak, arındırıcı ve iyileştirici bir süreç içinde değiştirilmesi gerekir.

Sefirat Aomer olarak adlandırılan; kırk dokuz gün boyunca yapılan sayım ile Tora bizi insan psişesine, ruhuna derinlemesine bir yolculuğa davet eder. İnsan deneyiminin spektrumunu oluşturan yedi temel duygularda oluşan herhangi bir dengesizlik her türlü köleliğin başlangıç noktasını oluşturur.

Pesah ile Şavuot arasındaki yedi haftanın her birinde bu duygular, derinlemesine incelenip arındırılır.

 

Yedi duygusal özellik:

1. Hesed – Sevecenlik

2. Gevura - Adalet ve disiplin;

3. Tiferet - Ahenk, merhamet;

4. Netsah - Dayanıklılık;

5. Hod - Alçakgönüllülük;

6. Yesod - Bağlar;

7. Malkut - Egemenlik, liderlik.

Bu yedi duygusal özelliği temsil eden yedi haftanın her haftası kendi içinde de bu yedi özelliğin ele alındığı yedi güne bölünür. Yapı itibarıyle çok boyutlu olan bu duygusal özelliklerin her biri, tüm yedi özelliğin karışımını içerir.

Bu şekilde, Pesah’ın ikinci akşamı başlayan sayım;  gerçek sayım ” Bu gün Omer için bir gündür…” ile birlikte aşağıdaki yapı ve önerilen meditasyonlar ile devam eder.

 

1. Hafta - Hesed: Sevecenlik

OMER ( 1) -20 Nisan Cumartesi akşamı ve Pazar günü- Hesed’in içindeki Hesed- Sevecenliğin içindeki Sevecenlik

Sevgi, hayatın en güçlü ve en gerekli parçasıdır. Sevgi, hem vermek, hem almaktan oluşur. Sevgi bize, kendimizden yukarılara, kendimizin ötesine ulaşma, başka bir kişiyi hissetme ve o kişinin de bizi hissetmesine izin verme imkanı sağlar. Sevgi, bu şekilde bizim gerçekliğin en yüksek boyutunu- Tanrı’yı hissedip yaşayabilmemiz için bir araç vazifesi görür.

Sevginin, sevgi yönünü inceleyin. Kendinize sorun: Başka bir kişiyi sevebilme kapasitem nedir? Vermek ile ilgili herhangi bir sorun yaşıyor muyum?  Cimri veya bencil miyim? Hayatıma başka birinin girmesine izin vermek benim için zor mu? Hassasiyetimden, açılıp da incinmekten korkuyor muyum?

1.Gün için Egzersiz: Sevdiğin birine sevgini ifade etmek için yeni bir yol bul.

 

OMER (2) – 21 Nisan Pazar akşamı ve Pazartesi günü-Hesed ‘in içindeki Gevura- Sevecenliğin içindeki Disiplin

Sağlıklı sevgi, her zaman bir disiplin ve anlayış unsuru içermelidir: karşındakinin sınırlarına gösterilen saygı ve mesafe, karşındakinin senin sevgini içine alabilme kapasitesini değerlendirebilmek gibi. Sevgi, kıvamında ve doğru yönlendirilmiş olmalıdır.Bunu, çocuğunu sevgi adına şımartan veya eşini sevgisi ile boğan ve karşındakine herhangi bir kişisel alan bırakmayan birinin davranışlarında gözlemleyebilirsin.

2. Gün için Egzersiz:  Birine senin kendi uygun gördüğün şekilde değil, onun istediği şekilde yardım et. Bunun için fazladan bir çaba göstermen gerekiyorsa da,kendini onun ihtiyaçlarına göre ayarla.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR