‘Mısır Prensi’

‘Mısır Prensi’ gelmiş geçmiş en iyi çizgi filmi olarak tarihe geçmiş 1999 yılında en iyi özgün müzik dalında Oscar almıştı.

Dünya
19 Nisan 2019 Cuma

İşte size konusunu Yahudi halkının Mısır Çıkışından alan Dream Works yapımı çizgi film hakkında  az bilinenler. 

Film 1956 yapımı 10 Emir filminden esinlenmişti.

1999 Yılında Film en iyi film müziği dalında Akademi Ödülüne layık görülmüştü. 

Filmin İbranice versiyonunda bazı şarkıları ve Musa Peygamberi, Tel Aviv sinagoglarında hazanlık yapan aynı zamanda bir aktör olan Dudu Fisher seslendirmişti. 

Filmin tüm yabancı dil versiyonlarında When You Believe şarkısının bir kısmı İbranice okunmuştu.  İbranice okunan bölüm Tevrat’taki Denizin Şarkısı şiirinden partisyonlar içeriyordu. 

İsrailli, Yemen asıllı efsanevi şarkıcı Ofra Haza filmde Musa Peygamber’in annesi Yoheved’i seslendirmişti.  

Filmin yapımcıları, tüm Semavi dinler için önemli olan tarihi olayları canlandırırken, prodüksiyonun her aşamasında Müslüman, Hristiyan ve Yahudi din adamları ile ortak   çalışmışlardı. 

Filmin müzikleri Stephen Schwartz tarafından yazılmıştı.  Schwartz aynı zamanda Pocahontas ve Notre Dame’ın Kamburu filmlerinin müziklerinin de yaratıcısı idi.

Müziklerin düzenlenmesine yardım edenler arasında efsanevi besteci Zimmer de vardı. Bir Alman Yahudi’si olan Zimmer’in annesi bir Holokost kurtulanı idi. 

Michelle Pfieffer   Filmde Musa’nın eşi Siporah’ı seslendirmişti. Danny Glover’de sesini Sipora’nın babası Yitro’ya vermişti.  Miryam ve Aaron’u seslendirenler ise Sandra Bullock ile Jeff Goldblum’du. 

Film 218 milyon dolar hasılat yapmış, Disney yapımı olmayan bir çizgi film olarak hasılatı ile  tarihe geçmişti. 

Film Mısır gibi bazı ülkelerde dini sebepler ileri sürülerek  yasaklanmıştı.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR