‘Mürekkepten’

Pera Müzesi Çin Güncel Sanatından Önemli Bir Kesiti İstanbul’a Taşıdı

TUNA SAYLAĞ Sanat
12 Nisan 2019 Cuma

Pera Müzesi, mürekkep sanatının farklı yorumlarına odaklanan ‘Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Karen Smith’in üstlendiği sergi, çalışmalarını Çin’de sürdüren farklı kuşaklardan on üç sanatçının, mürekkep resim geleneğini günümüze nasıl taşıdıklarını yansıtıyor. Sergi, 11 Nisan - 28 Temmuz tarihleri arasında gezilebilir.

Pera Müzesi, ilkbaharı ‘Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar’ sergisi ile karşılıyor. Sergi, mürekkebin temsil ettiği kültürel kimliğin kaynağını incelemeye alırken, sanatçıların mürekkep resim geleneğinin özüne yönelik arayışlarına odaklanıyor. Küratörlüğünü Çin güncel sanatı konusunda uzman Karen Smith’in üstlendiği sergide, Çin’in farklı bölge ve şehirlerinde yaşayan on üç sanatçının otuzu aşkın eseri bir araya geliyor. Manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakışla yaklaşan eserler, resim, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi farklı mecralarda karşımıza çıkıyor. Çin kültürel mirasının kendi sanatlarına yansımaları üzerinden mürekkeple ilişki kuran sanatçılar arasında Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan bulunuyor.

Sergide yer alan sanatçıların mürekkebe, form ve mekânın insan ile ilişkisini anlamanın bir yolu olarak baktığını ifade eden Küratör Karen Smith, sanatçıların böylelikle uygarlık tarihi boyunca Çin kültürünün nabzı olmuş mürekkebe dair gelecek olasılıklara katkıda bulunduklarını sözlerine ekliyor.

Uzun bir tarihsel geçmişe sahip mürekkep resmi, Çin kültüründe bir dünya görüşünü temsil eder, dünyayı algılama ve yorumlama biçimi olarak değerlendirilir. Çin mürekkep resimleri genellikle doğa soyutlamaları içerir. Yalnızca su ve mürekkebin kullanıldığı bu eserlerde tüm saflığı ile manzara, insan figürü, çiçek ve hayvanlar yer alır.

Sergi kapsamında sanatçı Xu Bing, 16 Nisan günü saat 18.30’da bir konuşma gerçekleştirirken, araştırmacı Beth McKillop, 26 Nisan’da saat 18.30’da yapacağı ‘Çin’de Mürekkep’ başlıklı sunumda, Çin’deki mürekkebin fiziksel özelliklerine ve modern-öncesi zamanlarda yapım ve kullanım biçimlerine odaklanıyor.

İki etkinlik de Pera Müzesi’nde ücretsiz düzenleniyor

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR