ATP dünyasında neler oluyor?

Teniste toprak sezonunun başlamak üzere olduğunu hatırlatıyor, Roland Garros (Fransa Açık) için geri sayıma başladığımızı da resmi olarak açıklıyorum.

Meyzi ADONİ Spor
10 Nisan 2019 Çarşamba

Bütün ülke adına çok hareketli bir haftayı geride bıraktık. Biraz kafa dağıtmak amacı ve “Spor dünyasında neler oluyormuş bakalım?” sorusuyla girdiğiniz bu sayfada birkaç büyük tenisçinin sakatlıklarına ve son dönemlerde tenis dünyasında yaşananlara dair sizi bilgilendirmeye çalışırken, toprak sezonunun başlamak üzere olduğunu hatırlatıyor, Roland Garros (Fransa Açık) için geri sayıma başladığımızı da resmi olarak açıklıyorum.

Toprak sezonu öncesi ‘Sunshine Double’ ismini verdiğimiz Indian Wells ve Miami Açık turnuvaları, tenisçilerin sert korttaki performanslarını uzun bir süreliğine son kez gördüğümüz sezonun en önemli turnuvalarından ikisi. Bu sene, Indian Well’de kupayı Dominic Thiem kaldırırken, Miami’de ise şampiyon Federer oldu. Federer iki turnuvada da final oynayarak formunu gösterirken, iki turnuvaya da sakatlıklar ve beklenmedik yenilgiler damga vurdu.

Rafael Nadal’ı senelerdir takip ediyorsanız, dizlerinin ne kadar sıklıkta sakatlandığını hatta bu durumun tenisi bırakmasına bile neden olabileceğini biliyorsunuzdur. Tenis dünyasına yeni atıldıysanız ve geçmişle alakalı pek bir bilginiz yoksa, Nadal’ın özellikle son iki senede sert kort turnuvalarındaki istatistiklerine ve kaç maçtan çekildiğine bakarsanız, hepsinin dizindeki sorunlar nedeniyle olduğunu göreceksiniz. Geçtiğimiz sezonu da sakatlığı nedeniyle erken bitiren Rafa, bu sene Avustralya Açık’ta final oynayarak iyi hissettiğinin sinyallerini vermişti. Indian Wells’te ise, çeyrek finale kadar rakiplerine sadece 13 oyun vererek şampiyonluk için güçlü bir aday olduğunu ve tekrar sağlıklı günlerinde olduğunu gözler önüne sermişti. Fakat çeyrek final maçında işler pek istediği gibi olmadı. 12 numaralı seri başı Karen Khachanov’u 7/6 - 7/6 gibi zorlu geçen bir maçın ardından saf dışı bıraksa da maç esnasında tekrar dizinden sakatlanan Rafa, yarı finaldeki Federer karşılaşmasından önce yaptığı antrenmanda da dizinde hissettiği acının devam etmesinden dolayı turnuvadan çekilmek zorunda kaldı. Bu haber hem Federer-Nadal karşılaşmasını iple çeken tenis severleri, hem de Nadal’ın sağlıklı günlerini özleyen hayranlarını üzdü.

Senelerdir toprak sezonunu domine eden Rafa’nın bu sakatlıktan sonra nasıl performans göstereceği, turnuva kaçırıp kaçırmayacağı veya takviminde düzenlemeye gidip gitmeyeceği de bilinmeyenler arasında. Fakat bilinen tek şey, Nadal’ı toprakta izleme zevkine erişmiş herkesin onu izlemek istediği.

Indian Wells ve Miami Açık turnuvalarında Nadal’ın sakatlıklarından sonra en çok konuşulan isimlerden biri de Dünya 1 numarası Novak Djokovic’di. Özellikle son üç Grand Slam turnuvasında gösterdiği başarılı performansın ardından, Sunshine Double’ı yapma konusundaki en büyük adaylardan biri olan Djokovic, iki turnuvada da aldığı Kohlschreiber ve Bautista Agut’a karşı aldığı erken yenilgilerle beklenileni karşılayamadı. Bilinen herhangi bir sakatlığı olmayan Nole’un yeteri kadar hırslı ve motive görünmediği gözlenirken, çeşitli spor yorumcuları ve fanları, toprak sezonunda onu tekrar eski formunda ve hırsıyla izleyeceğimize emin. Djokovic gibi beklenileni karşılayamayan başka bir isim de, genç yıldız Alexander Zverev’di. Daha sonra yapılan açıklamada da virütik bir hastalık nedeniyle Zverev’in yüzde yüzünü ortaya koyamadığı fakat toprak sezonuyla beraber güçlü bir şekilde geri döneceği söylendi.

Son olarak Del Potro ve sakatlıklarından bahsetmemek olmaz. Kariyeri boyunca sürekli olarak sakatlık ve ameliyatlarla baş etmiş olan DelPo, şu anda da sağlıklı günler geçirmiyor. Geçtiğimiz sezon sonuna doğru diz kapağından geçirdiği sakatlıkla sezonu kapayan Arjantinli tenisçi, sezon başında kortlara geri dönmeye çalışsa da, sakatlığının devam etmesi sebebiyle tekrar kortlardan uzak durmak zorunda kaldı. Geri dönüşünün uzun sürebileceği söylense de, DelPo geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada iyileşme sürecinin iyi gittiğini ve en kısa sürede kortlara dönmeyi hedeflediğini belirtti.

ATP dünyası toprak kort sezonu öncesi biraz karışık ve belirsiz. Sakatlıklar, beklenilenin altında kalan performanslar, beklenmedik isimlerin yükselişi derken işler daha da heyecanlı bir hal almaya başladı. Nadal nasıl bir toprak sezonu geçirecek, iki senedir toprakta oynayamayan Federer nasıl bir geri dönüş yapacak, Djokovic eski motive görüntüsüne geri dönecek mi? Bu ve bunun gibi bir sürü sorunun cevabını çok yakında alacağız. Toprak sezonu boyunca takipte kalın.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR