İzmir’de sinagoga Molotof kokteyli atan saldırgan yakalandı

İzmir Beth İsrael Sinagoguna, geçtiğimiz günlerde Molotof kokteyli atan saldırgan polis tarafından yakalandı.

Toplum
2 Nisan 2019 Salı

İzmir’in Konak ilçesindeki Beth İsrael Sinagoguna, 28 Mart Perşembe gecesi, kimliği belirsiz bir kişi tarafından Molotof kokteyli atıldı. Kaldırıma düşen Molotof kokteyli, hiçbir hasar vermez iken, olayın ardından Emniyet Müdürlüğü ekipleri, saldırıya ilişkin soruşturma başlattı.

Emniyetin çalışmaları neticesinde, saldırgan kısa sürede yakalanarak çıkartıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince "İbadethanelere zarar verme" suçlamasıyla tutuklandı. Saldırganın, ilk ifadesinde eylemi İsrail’i protesto etmek amacıyla gerçekleştirdiğini açıkladığı öğrenildi.

Türk Yahudi Toplumu, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İzmir Emniyetimizin hızlı ve hassas çalışmasıyla saldırgan yakalanarak adalete teslim edilmiştir. Yaşamlarımızı, huzur ve birlikteliğimizi tehdit eden menfur saldırıyı kınıyoruz.

İzmir Emniyetimize ve tüm ilgililere, hassasiyetleri ve saldırganı en kısa zamanda yakalayarak olayı sonuçlandırdıkları için teşekkür ederiz.”

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da saldırıyı, sosyal medya üzerinden kınadı. Yeneroğlu, takipçilerine paylaştığı mesajda, “İzmir Beth İsrael sinagoguna yönelik saldırıyı şiddetle kınıyor, polisimizi, saldırganı hemen yakalayabilmiş olması sebebiyle tebrik ediyorum. Sinagog, kilise veya camiyi hedef alan saldırıların birbirinden hiçbir farkı yoktur, hepsi nefretleriyle toplumsal huzuru hedef almaktadır” dedi.

Konunun Türk Yahudi Toplumu tarafından paylaşılmasının ardından da, sosyal medyada ‘geçmiş olsun’ mesajları dikkat çekti. Bazı vatandaşlar saldırıya tepkileri şu mesajlarla gösterdi:

“Ülkemizdeki bir ibadethanenin bu şekilde tel örgülerle bile çevrili olması başlı başına utanç kaynağı iken vatandaşlarımıza yapılan saldırı insan olanların vicdanında yaradır.”

“Mabedlere uzanan eller kırılsın, kırarız, çok geçmiş olsun.”

“İzmir'de bütün insanlık güvende dil din ırk ayrımı yapmadan kardeşçe bu hayatı keyif alarak birbirimize saygılı bir şekilde yaşayacağız gelmiş geçmiş olsun.”

“Türk Yahudi Toplumuna saldırı hepimize saldırıdır. Hepimize geçmiş olsun.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR