Filistin kökenli Berlinli siyasetçi eski sinagogun yeniden yapılması için çalışıyor

Filistinli bir aileden gelen Berlinli siyasetçi Raed Salih Berlin’in savaşta Naziler tarafından yıkılan Fraenkelufer sinagogunun yeniden yapılması için kampanya yürütüyor.

Dünya
29 Mart 2019 Cuma

Raed Salih ailesi ile birlikte daha iyi bir yaşam için Batı Şeria’yı terk edip Almanya’ya göç ettiğinde beş yaşında idi.  

Şimdi 41 yaşında olan Almanya’nın tanınmış siyasetçisi, 80 yıl evvel Naziler tarafından yıkılan   Berlin’in ünlü Fraenkelufer sinagogunun yeniden inşasına destek veriyor. 

Günümüzde dünyanın birçok yerinde ırksal ve dinsel ayırımcılık yeniden yükseliş trendinde olmasına rağmen, bir zamanlar faşizmin  başşehri olan Berlin’de bir ütopya gerçekleşmek üzere. Berlin’in savaş öncesinde en büyük Yahudi tapınağı olan Fraenkelufer’in yeniden inşası için Yahudiler, Müslümanlar ve Hristiyanlar ortak bir çaba içinde.

Günümüzde Fraenkelufer sinagogunun çok küçük bir bölümü ayakta. Sinagogun olduğu bölgede dünyanın dört bir yanından gelen göçmenler  ile Yahudi cemaati yıllar içinde büyük bir nüfusa sahip olmuş. Dolayısı ile sinagogun yeniden yapımı sadece manevi bir değer taşımıyor fiili de bir ihtiyaç. 

Filistin asıllı siyasetçi geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği sinagogda basına şunları belirtti:  “Geçmişte Berlin’i bir duvar Doğu ve Batı diye ayırıyordu. Şimdi nefrete yol açan tüm duvarları yıkmanın zamanıdır.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR