Arap Bakan: “İsrail ile ilişkileri geliştirin”

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, İsrail ile ilişki kurmayı yasaklayan Arap ülkelerinin çok yanlış yaptıklarını, 15 yıl içinde de siyasi tartışmaların eşit yurttaşlık şartları altında tek devlet kavramı içinde döneceğini belirtti.

Dünya
29 Mart 2019 Cuma

“Arap ülkeleri ile İsrail arasındaki ilişkiler Filistin halkı ile barışı ve diyaloğu sağlamak yönünde ilerlemeli” ifadesini kullanan Gargaş, Abu Dabi gazetesi The National’a verdiği demeçte, yıllardır İsrail hakkında konuşmaktan kaçınan Arap ülkelerinin sadece çatışmayı uzattıklarını, sorunu daha da karmaşıklaştırdığını  belirtti. 

Körfez Ülkeleri arasında büyük bir ekonomik güce sahip BAE’nin Dışişleri Bakanı şu ifadeleri kullandı: “Yıllar evvel, ortak Arap siyasi kararı, İsrail ile hiçbir şekilde diyalog kurulmaması yönünde idi. Şimdi geriye baktığımızda bunun büyük bir hata olduğunu görüyoruz. Politik bir problemle karşı karşıya olduğumuzda tüm diyalog kanallarının açık olması çok önemli. Diyaloğu koparmak siyasi problemleri çözmüyor.” 

Son aylarda,  Körfez Ülkelerinin ABD ve İsrail ile Filistin barışı için görüşmeleri yoğunlaştı.  İsrail sadece Ürdün ve Mısır ile resmi diplomatik kanallara sahip olsa da İsrailli bakanların Körfez Ülkelerini ziyaretleri dikkat çekiyor.   

BAE’nin Dışişleri Bakanı Gargaş’ın açıklamasının Donald Trump’ın Golan kararından sonra gelmesi ise dikkat çekiyor.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR