Trump: “Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı olarak tanımanın zamanı geldi”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Perşembe günü Kudüs’te ortak basın açıklaması yaptığı sıralarda gelen, ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter mesajı, yarım asırlık ABD dış siyasetinde yine bir ilk oldu.

Dünya
22 Mart 2019 Cuma

Mesaj şöyleydi: “52 yıl  sonra ABD için artık Golan Tepelerini İsrail toprağı olarak tanımanın zamanı geldi. Golan’ın, İsrail’in kontrolünde olması hem İsrail’in güvenliği hem de bölgenin istikrarı için stratejik bir durumdur.” 

İsrail gazetelerinin ismi saklı ABD yetkililerinden öğrendiğine göre, ABD’nin resmi olarak Golan’ı tanıması önümüzdeki hafta Başbakan Netanyahu’nun, Trump ile Washington’da yapacağı görüşme sonrası açıklanacak. 

Trump’ın Golan açıklaması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından eleştirildi. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı şunları belirtti: “Filistin davasına sahip çıkmak, İsrail zulmü karşısında Filistin'in hak ve hukukunu savunmak bizim için vazgeçilmezdir.  ABD'nin Golan Tepeleri açıklaması bölgeyi yeni bir krizin eşiğine getirmiştir.  Sorunlardan gizlenerek kurtulamayız”

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR