Saç dökülmesi tedavisinde mezoterapi

Sağlık
20 Mart 2019 Çarşamba

Dermatoloji Uzmanı   Dr. Orkhan Bairamov Or-Ahayim Hastanesi

 

Saç mezoterapisi saç için değerli olan vitaminler, mineraller, vs. maddelerin deri altına enjekte edilmesi işlemidir. Nedenine bakılmaksızın tüm saç dökülmelerinde dökülmeyi durdurmak ve yeni çıkışları uyarmak amacıyla kullanılır.

İşlemde kullanılan başlıca maddeler: Vitamin H (Biotin), Dexpanthenol (Vitamin B5), Minoxidil, Pentoxifylline, Buflomedil, Multivitaminler (Vitamin A, D2, E, B1, B2, B6,C,PP, Panthenol) mineraller (sülfür, selenyum, bakır, çinko, kobalt, magnesium, manganese, fosfor), Lidokain, Procain.

Uygulama nasıl yapılır?

İşlem farklı maddeler içeren kokteyllerin saçlı deriye küçük enjektörler ve mezoterapi tabancaları ile saçlı deriye uygulanması ile gerçekleştirilir. Uygulama yaklaşık 15-20 dakika sürer.

Saç mezoterapisi etki mekanizması nasıl?

Saç mezoterapisi saçlı deride kan dolaşımını arttırır. Saç için faydalı olan vitamin ve minerallerin direk saçlı deriye verilmesi ile saçların büyümesi için uygun koşul oluşturur. Saç mezoterapisi saç ekimi sonrası ekilen saçların canlandırılması için de uygulanabilir.

Seans sıklığı ve sayısı nasıl olmalıdır?

Uygulama seans sayısı hastanın şikâyetine ve isteğine göre değişmekle 6-12 seanstır. Saç mezoterapisi başlangıçta bir veya iki haftada bir uygulanır. Daha sonra bu seans aralıkları tekrar planlanır.

Etkisi ne zaman başlar?

Saç mezoterapisinin etkisi yaklaşık 3-4 seanstan sonra görülmeye başlar.

Saç mezoterapisinde görülen yan etkiler nelerdir?

Saç mezoterapisinden sonra yan etki olasılığı çok düşüktür. Seans zamanı ve bazen sonrasında geçici ağrı görülebilir.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR