Fransa’da Yahudi üniversite öğrencilerinin %89’u antisemitizmle karşılaşmış

Pınar Kılavuz EKERBİÇER / Paris Dünya
20 Mart 2019 Çarşamba

Geçtiğimiz aylarda Fransa’daki yükseköğretim kurumlarında birçok endişe edici olay yaşandı. Paris Sorbonne Üniversitesinin Tolbiac (PMF) kampüsündeki ‘Fransa Yahudi Öğrenciler Birliği’nin ofisine yapılan antisemit saldırılar (2018 Mart), Grenoble-Alpes Üniversitesinin duvarına yazılan başkanı Patrick Lévy’e yönelik, “Yeni okul döneminde yeniden gaz atılacak mı?” cümlesi, Yvelines’de bir üniversitenin sınıfına çizilmiş gamalı haç ve “Juden” yazıları bunlara verilebilecek örnekler.

İFOP (Kamuoyu Ve Pazarlama Araştırmaları Merkezi) bu olaylardan yola çıkarak, “Kaç genç üniversitede ve diğer eğitim kurumlarında bu saldırıların hedefine oldu? Bu önyargılar ve nedir?” sorularına cevap olacak bir araştırma yayınladı. Araştırma, Fransa Yahudi Öğrenciler Birliğinin talebi üzerine gerçekleştirildi.

 

Araştırma 405 Yahudi ve 1007 Yahudi olmayan öğrenci örneklemi üzerinden gerçekleştirildi. Öğrencilerin yüzde 89’u üniversite hayatları boyunca en az bir kez antisemitizmle karşılaştıklarını belirtti (Hakaret, saldırı, Holokost üzerinden yapılan şakalar).

Sahanın gerçekliğine yakın olmak için bu cevaplar Yahudi olmayan öğrencilerinkiyle karşılaştırıldı. Yahudi olmayan öğrencilerin yüzde 45’i üniversite hayatları boyunca en az bir kez antisemit bir saldırıya şahit olduklarını belirtti.

Antisemit saldırılara maruz kalan öğrencilerin sadece yüzde 1’i dava açtıklarını, yüzde 8’i üniversite ya da okulun yönetimine şikâyetçi olduklarını, yüzde 19’u intikam alınmasından korktukları için sessiz kaldıklarını, yüzde 58’i ise durumu direk muhataplar ile çözmeye çalıştıklarını belirtti.

İFOP Başkan Yardımcısı Fréderic Dabi, “Bu rakamlar her antisemit saldırının şikayet edilmesini söyleyen resmi söylem ile gerçeklik arasındaki tutarsızlığı gösteriyor” yorumunda bulundu.

Yahudi olmayan öğrencilerin yüzde 63’ü de, işler kötü gittiği zaman Yahudiler haksız yere saldırıya uğradığı fikrinde…

Aynı öğrencilerin yüzde 22’si, “Yahudiler, Fransa ortalamasına göre daha zengin”, yüzde 18’i “Yahudiler II. Dünya Savaşı’ndaki Soykırımı kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor”, yüzde 17’si “Yahudiler finans ve ekonomi alanında çok güçlü” fikrinde.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR