Minix, Purim’i Caddebostan Bet El’de kutladı

17 Mart Pazar günü, Caddebostan Bet El Sinagogu, Minix Anaokulu öğrencilerinin Purim Bayramı’nı kutlamaları için kapılarını açtı.

Dora NİYEGO Toplum
20 Mart 2019 Çarşamba

Tüm Minix öğrencilerinin istedikleri kıyafetleri giyerek Bet El Sinagogunda katıldıkları Purim kutlamasının açılış konuşmasını Minix Anaokulu Müdiresi Doli Levi yaptı: “Minix Anaokulu serüveni 2007’de, Ulus Okulları Temsilcisi Robert Filiba’nın açılışını yapması ile başladı. Bu vesile ile kendisini bir kez daha saygı ve sevgiyle anıyoruz. 2011 yılında, Kadıköy Hemdat İsrael Vakfı (HİSVA) Başkanı Mayir Saranga okulumuzu HİSVA’nın kanatları altına alarak çok emek harcadı. Şimdiki Başkan Eli Arditi, Anadolu yakasını toplumumuzun değerlerine paralel olarak birleştirme amacıyla, kurumları sık sık bir araya toplamaya devam ediyor. Konukların ve tüm öğrencilerin bir araya geldiği, iki yüz yetmiş kişilik bir topluluğun katıldığı güzel bir günü, Minix’li öğretmenlerin emekleri sayesinde yaşadık. Aynı gün,19. Geleneksel Öykü Yarışmasında birincilik ödülünü alan sevgili Ariel Maçoro’yu tanıtarak teşekkür ettik.”

Ardından, HİSVA Yönetim Kurulu Üyesi Minix Anaokulu Başkanı Jak Mizrahi söz aldı. Sağlıktan sonra toplumumuzun en önemli öğesinin eğitim olduğunu belirttikten sonra gösteriyi hazırlayan öğretmenlere ve minik öğrencilere teşekkür etti. Kadıköy Yeldeğirmeni semtinde yer alacak okulumuzu hızla hazırlamaya çalıştıklarını belirtti. Bu konuda emek veren Mayir Saranga’ya ve Eli Arditi’ye teşekkür etti.

Doli Levi’nin, “Çocuklarımızın topluluk önünde, içlerindeki güçle, kendilerini göstermeleri için bu gösteriyi hazırladık. Bakalım bunu başaracaklar mı?” sözlerinin ardından Purim kutlaması başladı.

Toscana Fantasy adlı müzik eşliğinde, minik öğrenciler ile yapılan açılışın ardından sahne arkasında bir sonraki gösteri için hazırlıklar devam ediyordu. Küçük sınıflar ‘Ördek’ parmak şarkısını söyleyerek ve ellerinde kendi yaptıkları sarı çoraptan ördek kuklalarla keyifli bir gösteri yaptı. Purim Parade şarkısıyla, öğrenciler tekrar sahneye çıkarak İzzet Bana eşliğinde Purim hikâyesini, kendi cümleleri ile canlandırdı. Ester ve Mordehay’ın öyküsü, miniklerin ve velilerin bir ağızdan söyledikleri Judeo-Espanyol lisanındaki ‘Purim Lanu’ şarkısı ile sona erdi.

Her ay projelerini hazırlayan sınıflardan minikler ‘Bremen Mızıkacıları’ ile sahne aldı. Ardından bir başka grup Brezilya’nın tanıtımı ve ‘Samba de Janerio’ dansı ile eğlenceli bir projeyi sundu. Genç yaşta aramızdan ayrılan dünyaca tanınmış ünlü şarkıcı Ofra Haza’yı tanıtan başka bir grup bir şarkı eşliğinde Orff çalışmasını sundular. Eurovizyon Şarkı yarışmasında ödül alan Ofra Haza’nın, ‘Hay Hay’ şarkısını ise okulun tüm minikleri ve velileri hep bir ağızdan söyledi.

Minix öğrencilerinin gösterisi sona erdiğinde HİSVA, davetlilere verdiği seuda ile herkesi bir araya getirdi. Purim Bayramını sevgi ile anarken, her yıl aynı coşku ve sevgi ile bir araya gelme dileğinde bulunduk.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR