İsrail’e en çok destek Cumhuriyetçi kanattan gelirken, Amerikalı Yahudilerin yüzde 52’si Demokrat

ABD’de iç politikada trend; genellikle, Demokratlara oranla Cumhuriyetçilerin daha fazla İsrail’e destek vermesidir. Ancak Amerikan Yahudilerinin yarısından fazlası siyasi kimliğini Demokrat olarak açıklıyor.

Dünya
15 Mart 2019 Cuma

Gallup araştırmasının sonuçlarına göre, Amerika’nın Yahudi vatandaşlarının yüzde 52’si Demokrat, yüzde 16’sı Cumhuriyetçi, yüzde 31’i ise bağımsız. Gallup 2018 araştırması istatistik örnekleme ile seçilen 75 bin kişiyle yapılan mülakatların bir sonucu.

18 yaşından büyüklerin araştırma konusu yapıldığı çalışmada 938 kişi de; Yahudi bir anneden doğmuş veya Haham tarafından onaylanmış olmamasına rağmen kendini Yahudi olarak kabul ettiğini ifade etti. 

Yahudilerin çoğu, Hıristiyanların aksine liberalizmi kendine felsefe yapmış Demokrat siyaseti tercih ederken,  Demokrat partiyi seçme oranı, Katolikler için yüzde 30, Protestan ve diğer Hristiyan  inançlı Amerikalılar için  yüzde 27.

2018 istatistik sonuçları Amerikalı Yahudilerin halihazırda Trump iktidarına en az destek veren grup olduğunu belirtiyor. Buna karşın İsrail’e en büyük siyasi destek ise Amerika’nın Cumhuriyetçi kanadından geliyor.

Trump iktidarı tarihi bir kararla 2018 yılında dünya devletlerinin birçoğunun siyasetine karşı çıkarak Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıdığını açıklamıştı. Başkan Donald Trump son katıldığı ancak basınının alınmadığı  bir bağış yemeğinde ise Demokratları Yahudi düşmanı olmakla suçlamıştı.

Bir diğer örnek ise ABD’nin İnsan Hakları raporunda görülüyor. Raporda Gazze ve Batı Şeria için ‘İşgal Altında’ sıfatı yerine “İsrail’in kontrolü altında” ifadesi kullanıldı.  

Nitelemenin  ABD’nin Ortadoğu politikasında bir değişikliği işaret etmediği belirtilse de, raporun Cumhuriyetçi Senatör  Lindsey Graham’ın “Golan’ı İsrail toprağı olarak tanımalıyız” çağrısından iki gün sonra yayınlanması dikkat çekiyor.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR