Başsavcı, Netanyahu’nun; rüşvet, yetki suiistimali ve yolsuzluk ile yargılanmasını talep etti

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit, perşembe günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, rüşvet, yetki suiistimali ve yolsuzluk ile suçlanmasını talep etti.

Dünya
1 Mart 2019 Cuma

Başsavcının açıklaması Yüksek Mahkemenin, Likud Partisinin, Netanyahu ile ilgili davanın seçimden sonra görülmesi talebinin reddinden saatler sonra geldi. 

Mendelblit’in  gündeme getirdiği suçlamaların savcılık tarafından yapılabilmesi için; İsrail yasaları gereği konunun bir ön duruşmada ele alınması ve tarafların dinlenmesi gerekiyor. Mendelblit, daha önceki yıllardaki Netanyahu kabinesinde, Hükümet Genel Sekreteri görevini yürütüyordu.   

Netanyahu’nun hakkında yapılan iddialar İsrail basınında Dava 4000 olarak biliniyor.  Dava 4000’deki iddialara göre, Netanyahu, ‘Walla News’ haber sitesinde kendi reklamının haber niteliğinde yapılması karşılığı, İsrail’in en büyük telekomünikasyon şirketi Bezeq’e regülasyon ile ilgili ödemelerde kolaylık sağladı.  Walla News, Bezeq holdingin bir yan kuruluşu. 

Netanyahu ailesi  ile birlikte  ayrıca, Dava  No: 1000’de varlıklı ailelerden kanunsuz bir şekilde beyan edilmemiş hediyeler almak  ve Dava No: 2000’de ise Yedioth Aharonot Gazetesi’nde reklamının yapılması karşılığı rakip Israel Hayom’a açılan davayı desteklemekle soruşturuluyor.

Likud Partisi çevreleri davayı ve zamanlamayı muhalefetin bir seçim hamlesi olarak niteledi ve eleştirdi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR