Pulitzer Belgeseli 1 Mart’ta New York sinemalarında

Zamanında beş parasız göçmen bir gazeteci olarak ABD Başkanının yaptığı yolsuzlukları yazan ve Beyaz Saray ile girdiği savaşta haklı çıkan ünlü Joseph Pulitzer’in hikayesini anlatan belgesel 1 Mart’ta New York’ta.

Dünya
28 Şubat 2019 Perşembe

Bundan yaklaşık 100 yıl önce gazeteci Pulitzer yaptığı haberde zamanın ABD Başkanı Theodore Roosevelt’i Panama kanalının yapımında yolsuzluk yapmak ve yaklaşık 40 milyon dolarlık bir fonu saklamak ile suçlamıştı.

Zamanın en güçlü adamlarından Başkan Roosevelt ile gazeteci Pulitzer arasındaki hukuk savaşı önce Kongre’ye ardından Yüksek Mahkemeye taşınmış, Amerikan adaleti nihai hükmünde,  Başkan’ın bile adaletin üstünde olamayacağını ispat etmişti. 

Basın ve siyaset kariyerinde hızla yükselen ve günümüzün reklama dayalı modern gazeteciliğin prensiplerini yazan Joseph Pulitzer,  aynı zamanda New York Eyaletinin Kongre üyesi olarak da Demokrat Parti’de efsane bir politikacı olmuştu. 

Gazeteciliğin en onurlu ödülüne adını veren Pulitzer,  Özgürlük Heykelinin New York’a getirilmesinde de büyük rol oynamıştı.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR