Barcelona eski Başkanı Rosell’in davası başladı

İspanya Ulusal Mahkemesi, Barselona eski Başkanı Sandro Rosell’in Madrid’de kara para aklama suçundan yargılandığı dava başladı.

Spor
27 Şubat 2019 Çarşamba

Rosell, eşi ve diğer dört kişi, Brezilya’daki televizyon hakları ve sponsorluğuyla ilgili 2006’dan bu yana en az 19, 9 milyon avroluk ‘büyük çapta kara para aklama’ ile suçlanıyor.

Mahkeme usule ilişkin konuları incelediği için hâlâ açıklama yapılmadı. Eski Barca patronunun 11 yıl hapis ve 59 milyon avroluk para cezasına çarptırılma talebinde bulundu.

Mayıs 2017’den bu yana  gözaltı sürecinde bulunan Rosell, daha önce iş bağlantıları kurduğu Brezilya’da yaşadı ve çalıştı.

Dava, Brezilya’daki maçların yayın hakları ile ilgileniyor.

Rosell ve eşinin, anlaşmanın bir parçası olarak hesaplarında 15 milyon avroya yakın para olduğu iddia edildi.

Rosell’in ayrıca, Nike’ın Brezilya takımı ile yaptığı sponsorluk anlaşmasının bir parçası olarak yasadışı bir şekilde yaklaşık 5 milyon avro aldığından şüpheleniliyor.

Brezilya’dan Neymar’ı Santos’tan Barcelona’ya getiren Rosell, karanlık transfer anlaşmaları suçlamalarından sonra 2014 yılında Barcelona başkanlığından istifa etmişti. Daha sonra, savcılarla yapılan bir anlaşmayı takiben devirle ilgili olarak iddia edilen bir vergi dolandırıcılık davasıyla ilgili tüm suçlamalardan kurtuldu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR