Zamana meydan okuyan teknoloji

Aydın BOLKAR Teknoloji
13 Şubat 2019 Çarşamba

2009 yılında, çok bilgisayar oyun bağımlısı olmasam da o zamanın modasına uyarak Nintendo Wii oyun konsolunu almıştım. Kumandalarının, oynanan oyundaki hareketleri fiziksel olarak hareket ettirilmesi ve bir sensör bar tarafından algılanarak oynanması, zamanına göre oldukça ileri sayılabilecek bir teknoloji idi. Oyunda oynatılacak karakterlerin (Mii) tüm görünümlerinin özelleştirildiği, Internet üzerinden oyun oynamayı mümkün kılan altyapısı ile bütün dünyada oyun konsolları içinde çığır açan bir cihazdı. Tüm dünyada yüz milyondan fazla satış yapan Wii’nin bu konudaki rekoru da on yıldan uzun bir süre kırılamadı.

2010 yılında ilk çocuğumun doğması sonrasında evdeki Wii depoya kalktı, önce bizimle birlikte başka bir eve taşındı, yıllar sonra okyanusun ötesine taşındı, orada bir taşınma daha yaşadı. Ta ki geçen hafta kızım ve oğlumun gelip de arkadaşlarının evinde gördükleri harika oyun konsolunu anlatıncaya kadar. Onlara kolilerin içinde bir yerlerde bizim evde de Wii olduğunu söylediğim zamanki şaşkınlıklarını görmenizi isterdim. Hemen koliden çıkarıp kurmaya başladık. Elektrik kabloları, konsol, kumandalar yerli yerindeydi, ancak video kablosu ve hareketleri algılayacak olan sensör bar kayıptı, ayrıca 110 volt elektrik ile çalışacak adaptör ihtiyacımız vardı. Amazon’dan hepsini sipariş ettik ve ertesi gün kurulumu yaptık.

Tüm grafiklerin aradan geçen zamanın etkisi ile biraz eskimiş olmalarını saymazsak, oyunların halen güncelliğini koruyor olmaları, üç boyutlu kumandaların, cihazın İnternet bağlantısının ve tüm diğer özelliklerinin bu kadar aradan geçen zamana karşın halen tıkır tıkır çalışıyor olması inanılmaz şaşırtıcı idi. 2009 yılında kullandığımız cep telefonları ile sanırım şu anda bırakın oyun oynamayı, telefonda konuşmayı bile kolayca yapamayız.

Hafta sonu, konsol alındığı zaman hiçbiri henüz hayatta olmayan yedi tane afacanla çok heyecanlı tenis ve boks maçları ile bowling turnuvaları yaptık. Bu özelliği ile baş döndürücü hızda değişen teknolojiye kafa tutabilmeyi başaran Nintendo’ya başlıktaki unvanı uygun gördüm.

Eğer bu konuda siz de nostalji yapmak isterseniz e-bay’de 50 doların altında tüm kiti bulmak mümkün…

İyi eğlenceler…

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR